A végtörlesztés hatására csökkenő lakásárak és a bizonytalan gazdasági környezet sok befektetési célú vásárlót vonzott az ingatlanpiacra, így arányuk a múlt hónapban már elérte a 24 százalékot, januárban pedig eddig a 31 százalékot az összes vevő közül. A vevők valamivel több, mint fele budapesti lakást vásárolt, a Duna House ezeket vizsgálta. Természetesen a fővárosi kerületek között is kialakult egy népszerűségi rangsor a befektetők körében, melyet a 7. kerület vezet. Az összes ilyen céllal elkelt budapesti lakás közül ez 13 százalékot tesz ki.
A budapesti befektetői vásárlások átlagára 13,3 millió, méretét tekintve pedig 50 négyzetméteres. Lássuk, hogy mit tudunk magukról a befektetőkről. Legintenzívebben, vagyis a vevők harmadában a harmincasok vásárolnak ilyen céllal, átlagban valamivel 10 millió fölött. A legdrágább átlagárban, 12 millió körül az 50-esek vesznek.
Vagyis a vállalkozói kör teszi ki a legnagyobb részt, ráadásul 210 ezer Ft-os átlag négyzetméter árral. Őket csak a felső vezetők előzik meg, akik a legnagyobb és legdrágább lakásokat veszik befektetésre, itt az átlag négyzetméter ár már 286 ezer forint.
A vevők közel harmada tehát befektetésre vásárol és láthatóan nem klasszikus „befektető”, hanem a lakosság különböző korú és státuszú szereplői, akik meglátták az ingatlanpiacban rejlő pillanatnyi lehetőségeket. Az ingatlan bérbeadása állapottól és helytől függő, de 7,5-10 százalék közötti hozamra képes, ami felülír minden banki befektetést. Ezen felül jó inflációkerülő megoldás és az árak is emelkedni fognak, igaz nehéz megjósolni, hogy ez mikor következik be. A végtörlesztés végével így nem áll meg újra az ingatlanpiac, feltehetően még pár hétig intenzíven pörög, így aki eladáson gondolkodott a közeljövőben, annak lehet, hogy érdemes előrehozni a szándékát, hiszen ebben a rövid intervallumban könnyebben vevőre találhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.