BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A kézművesek itthon maradnak

A gazdasági válság okozta keresletcsökkenés ellehetetleníti a kézműveseket, kismestereket Tolna megyében is. Pedig nemrég még meglehetősen izmos volt a térségben az elsősorban a sárközi hagyományokra épülő kézműipar.

A sokszínűség megőrzéséért, a kihalófélben lévő mesterségek megtartásáért küzd a Tolna Megyei Népművészeti Egyesület. A szervezet elnöke, Komjáthi Tamásné azt mondja: az alkotók éppoly tisztességesen, éppoly jó minőséget produkálva dolgoznak, mint korábban, sokszor 14-16 órát is a műhelyükben töltenek, mégsem jutnak ötről a hatra. Sokuknak még az ötezer forintos kamarai regisztrációs díj befizetése is gondot okoz. Nem látják értelmét, hasznát a munkájuknak, és nem éreznek igazi érdekvédelmet.

Amikor megalakultak a kamarák, 1995-ben még volt külön kézműveskamara. Aztán ez beolvadt az iparkamarába, ahol a kisvállalkozó kézművesek jelentéktelenekké váltak. Senki sem gondolhatja komolyan, hogy a paksi atomerőmű és egy kosárfonó ugyanolyan súlyú kamarai tag lehet Tolna megyében.
Huszár Tibor szerint viszont van kézműves-érdekvédelem. A Tolna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara kézműipari tagozatának elnöke természetesen látja a problémákat.

Tudja, hogy az építőiparhoz kötődő kisvállalkozók, kisiparosok súlyos megrendeléshiánnyal küzdenek, és külföldön keresik a boldogulást. De a klasszikus kézművesszakmák művelői a nehézségek dacára is itthon maradnak. Akkor is, ha bevételt csak a külföldiek által is látogatott, nemzetközi hírű kirakodóvásároktól remélhetnek. A kamara segíti őket pályázati és adózási tanácsokkal, szakképzési és mesterképzési lehetőségeket kínálva, és azzal is, hogy megalapította a Magyar Kézműves Remek címet. Az azt elnyerők termékei kelendőbbek lesznek.
A kézművesek fegyvere a minőség. Erről már egy gyakorló kismester, Petrits Péter beszél.

A szekszárdi gyertyaöntő több templom beszállítója. Tisztázta magában, hogy a multikkal nem versenyezhet mennyiségi téren, csak azzal, ha egyedi és megbízható terméket kínál. Olyan gyertyát, amely el is ég. Amelyikben nem túl vékony, nem túl vastag, nem szakadt a kanóc, és a paraffin nem válik használhatatlanná a rengeteg csicsától, színezéktől, illatanyagtól.

A gyertyaöntőnek nincsenek nagyratörő vágyai, csak szeretné eltartani a családját: feleségét és három gyermekét. Ez egyre nehezebb. A vásárokon 2011-ben körülbelül 10-15 százalékos keresletcsökkenést tapasztalt az azt megelőző évhez képest.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.