BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hódítanak a LED-es lámpák

Az egyik nagy hazai energiakereskedővel összefogva készül a hazai közvilágítási piac fiatal szereplője, a Green Public Zrt. nagyobb szeletet kihasítani magának a szegmensből. A LED-es lámpákban látja a jövőt.

Nagy szeletet hasítana ki a mintegy 50 milliárd forintosra becsült, és Budapest nélkül évi 4-5 milliárdos forgalmú hazai közvilágítás-korszerűsítési piacból a terület új szereplője, a Green Public Lighting Zrt. (Grep). Hét településen van üzemeltetési tapasztalata, és nemrég fejezte be a komlói közvilágítás megújítását. A beruházási hullám meglovaglása érdekében hamarosan együttműködési megállapodást köt a hazai piac egyik nagy energiaszolgáltatójával, amely egyben tulajdonosa is az ellátási területén lévő világítótesteknek.

A magyarországi települések közvilágítási rendszerei térségi, sőt, esetenként nyugat-európai összevetésben sem rosszak Horváth Szilveszter, a Grep vezérigazgatójának tapasztalatai szerint, ezért a korszerűsítés sokszor csak az egyes alkatrészek cseréjét jelenti. „Nagy lehetőségeket rejt az éjszakai fényáram szabályozása is, de ennek elterjedését nehezíti, hogy településeink mintegy felénél nem mérhető a közvilágítás áramfogyasztása” – mutatott rá. Márpedig szabályozással sok pénz megtakarítható. Egy hazai településen évi átlagban 4000 órán át égnek az utcai lámpák – Budapesten még hosszabb ideig –, és jellemzően egyenletes fényerővel. Az új uniós elvárások szerint a közvilágításnak a forgalomterheléshez kellene igazodni, így éjszaka jelentősen lehetne csökkenteni a megvilágítási szinteket. Ezzel energia takarítható meg, s mellette a fényszennyezés is mérséklődik.

A társaság alapvetően önerős, 300-400 millió forintos projektet indítana, ilyen volt a komlói beruházása is. Középtávon a terjedőben lévő LED-es lámpákban látja a jövőt. Kezdetben a piac nagy szereplői által kínált ár feléért kapható kínai lámpákkal akart dolgozni, de ezek megvizsgálása után mégis a piac tekintélyes cégei – Schréder, Samsung – mellett kötött ki. Ám mivel a LED-es technológia még nem felel meg mindenütt, a cég a komlói projektben korszerű fémhalogén lámpákat is felszerelt.

Hódmezővásárhelyen viszont a szakma egyik nagy hazai szereplője, az E-OS csak LED-del dolgozott: 6700-at szerelt fel, egymilliárd forintos állami támogatással. Az energiamegtakarításon túl e megoldás mellett szól, hogy míg egy hagyományos lámpatest átlagos éves karbantartása körülbelül 2500 forintba kerül, a LED-es lámpáé 1500-ba. A hazai kistelepülések legelterjedtebb világítóberendezése egyébként a kompakt fénycsöves lámpa, a nagyvárosokban jellemző a nátriumgőz lámpa is.

A hazai közvilágítás-korszerűsítési piac legnagyobb szereplői az Elmib Nyrt.-hez tartozó Közvil Zrt., az E-OS Zrt, és a BDK Kft. A nagyokhoz felzárkózni készülő Grep mielőbb megvetné a lábát Szlovákiában, Szerbiában és Romániában is, középtávon pedig Oroszország a cél. Néhány éven belül tőzsdeképessé szeretne válni.

Az RFV (új nevén E-Star) 2010-ban szervezte ki a közvilágítást a Grepbe egy 75 százalékos részesedésű kínai pénzügyi befektető bevonásával. Ez utóbbi tavaly a komárnói Skarab cég közbeiktatása révén közvetett tulajdonossá vált. Már tart a Skarab kivásárlása, az új tulajdonos egy brit cég, amelyben jelentős hányada van a Grep Zrt. 25 százalékát a kezdetektől ellenőrző Makra Józsefnek.

B. Horváth Lilla-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.