BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Alig épül új lakás Bács-Kiskunban

Bács-Kiskunban kevesebb mint felére csökkent fél évtized alatt a lakásépítések száma. A kecskeméti Mercedes-gyár termelésének beindulása mozgatta meg az új lakások piacát.

– Abban bíztunk, hogy a Mercedes-gyár beindulása növeli az új lakások iránti keresletet, de nem így történt. Mi tavaly átadtunk egy új társasházban 33 új otthont, csak olyan vevő akadt, aki az autógyárnál dolgozik – mondja Simon József, a kecskeméti Építő Simon Kft. ügyvezető igazgatója.

Az új szocpol rendszer hatása még nem érzékelhető. Akinek erre a támogatásra van szüksége, az többnyire banki hitelt is felvenne, de ma az emberek félnek adósságba verni magukat. Érdekes tendencia az, hangsúlyozta a cégvezető, hogy a vevők készpénzben fizetnek, miközben akár öt éve a banki hitelek voltak túlnyomó többségben. Ugyanakkor az is igaz, hogy van olyan család is, amelyik a családi vagyont nem a pénzintézeteknél köti le, hanem inkább ingatlant vesz. Kecskeméten – felszereltségtől, kivitelezéstől és a helyszíntől függően – 300 ezer forint körül alakulnak az újlakás-árak négyzetméterenként. A kisebbek fajlagosan drágábbak, a nagyobbak olcsóbbak.

A lakáspiacon – akárcsak az ország többi részén – többen értékesítenének, mint amennyien vásárolnának. Így van ez Bács-Kiskunban is. A használt lakások értékesítésénél fontos szempont a rezsiköltség, mely részben összefügg azzal is, hogy megtörtént-e az ingatlan felújítása. Kecskeméten az egyszobás panellakások – ha jó állapotban vannak – akár egy hét alatt vevőre találnak akár 6 millió forintért is – mondja Gálné Nyúl Erzsébet, az ErEA Kft.cégvezetője. Az 55–62 négyzetméteres nagyobb lakásokat főleg a III. emeletig keresik. A vevők ma már mindenekelőtt a felújított, új nyílászárókkal ellátott fűtéskorszerűsített, hőszigetelt otthonokat nézik. Ezek ára 8 millió forint körül mozog. A családi házas övezetekben, a Vacsiközben, illetve a Petőfivárosban 30 millióig keresnek ingatlanokat a vevők. A városhoz tartozó falusias településeken (Hetényegyházán vagy Katonatelepen) kisebb a kereslet, viszont Kadafalva egyre népszerűbb a vevők előtt. Az autógyár beindulása mintegy 3000 új munkahelyet hozott létre a megyeszékhelyen, a dolgozók egy része Kecskeméten lakik. Az ideköltözők közül sokan egyelőre ingatlant bérelnek. Egy panellakás albérleti ára négyzetméterenként ezer forint, amelyre rátevődik még a rezsiköltség.

Bár Kecskeméten az ingatlanok a válság ellenére is tartják az árukat, a város környéki falvakban viszonylag olcsón lehet lakásokhoz jutni. A Kecskeméttől 26 kilométerre fekvő Ladánybenén évekkel ezelőtt eldöntötte az önkormányzat, hogy új telkeket nyit. Kardos Attila polgármester azt nyilatkozta: abban bízik, hogy sok elszármazott polgár majd hazaköltözik, ha a Mercedes-gyár beindul, a családoknak pedig kell a porta. A kialakítandó 900 négyzetméteres területeket 1 millióért adta volna a hivatal a tervek szerint. A faluban az elmúlt egy-két évben nem épült új ház, inkább felújításban gondolkodnak az emberek. Egy hagyományos jó állapotban lévő kockaházat 200 négyszögölnyi portával 6–9 millióért lehet vásárolni.

A várostól 20 kilométerre fekvő Ágasegyházán 97 négyzetméteres jó állapotú családi házat nappali + 3 szobával 20 éves cirkófűtéssel, nagy kerttel 10,3 millióért el lehet vinni. Kiskunfélegyházán 2007-ben épült 107 négyzetméteres négyszobás sorházi lakást 17,9 millióra tart a tulajdonos. De például egy 55 négyzetméteres panellakást 6,7 millióért is lehet már venni.

A déli bácskai elöregedő térségben olcsón lehet ingatlanhoz jutni. Hercegszántón 80 négyzetméteres 900 négyzetméter­nyi kertes téglás házat 3,5 millióra tart a tulajdonosa. Baján 57 négyzetméteres, téglából ké­szült felújított lakást klímával, garázzsal akár 6,8 millióért is el lehet vinni. De 5 éve épült 140 négyzetméteres első emeleti otthonért sem kérnek sokat: 17,5 millió a kikiáltási ára.

A családoknak nincs pénzük, ez érezhető az építőipari kereskedelemben is. Az akasztói központú – Kiskőrösön, Solt­vadkerten, Kecskeméten is telephelyekkel rendelkező – Akker Plusz Kft. kereskedelmi igazgatója, Zsikla Tamás azt mondja, hogy még nem ért véget a szektor mélyrepülése. Ugyanakkor bizonyos szegmensekben, így például a hőszigetelés területén várhatók változások. Ahhoz, hogy ne csökkenjen az elmúlt két évben az árbevételük, az értékesítési portfóliójukat át kellett alakítaniuk. A lakosság inkább az ingatlanok felújításában gondolkozik, nem pedig újak építésében. Így egyre többen cserélik le a házuk tetőszerkezetét: tavaly több cserepet adtak el, mint a korábbi években. De több fogyott festékből, hideg-meleg burkolókból is. Azt azonban nem látja, hogy kormányzati részről tennének lépéseket az építőipari termelés felpezsdítésére.

Ötven éve ötször több lakás épült, mint tavaly

Tavaly összesen 12 655 új lakás épült Magyarországon. Az elmúlt fél évszázadban ennél kevesebb nem épült. A KSH adatai szerint ötven éve 1961-ben 67 527, 1981-ben már 76 975, 1991-ben csak 33 164, míg tíz éve is 28 054 új lakás épült. Az idei kilátások sem biztatók. Tavaly az év első negyedévében 3141 új lakóingatlant adtak át, addig az idei év hasonló időszakában mindössze 2444-et.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.