A bérbe vehető földek közül a szántó az értékesebb – minden szempontból. Az állami földek hektárjának bérleti díja 1200 forint aranykoronánként. Egy jó minőségű, húsz aranykorona feletti szántó éves bérlete így akár 25–30 ezer forint is lehet hektáronként. Ha a drágább, 30 ezer forintos díjjal is számolunk, ez akkor is körülbelül 20 ezer forintnyi előny a magánszektorral szemben, hiszen ezen a területen 50 ezer forintnál olcsóbb bérleti díj nem nagyon akad.
A bérlő megkapja a területre az EU közös agrárpolitikája által biztosított területalapú támogatást, amely 54 ezer forint. A bérleti díj kifizetése után tehát körülbelül 24 ezer forint nyereség van minden hektáron. Ha azonban a bérlő termel is, az további hasznot jelent. A búza és a kukorica árszintje úgy alakul, hogy nem tűnik lehetetlennek a tavalyi 100 ezres hektáronkénti rekordhaszon elérése.
Nem ilyen komoly a nyereség, ha a bérbe adott terület legelő, igaz, a költségek is alacsonyabbak. Egy hozzávetőleg 10 aranykoronás legelő bérleti díja 12 ezer forint, a területalapú támogatással együtt ez több mint 40 ezer forint nyereség. A legelőt a továbbiakban nem lehet a szántóföldhöz hasonlóan igazán jövedelmezően hasznosítani, de természetesen birkák tartására minden további nélkül használható.
További lehetőség az agrárkörnyezet-gazdálkodási programban való részvétel. Ezzel hektáronként 80–100 ezer forintot lehet szerezni, igaz, ennek szigorú feltételrendszere van, amelyet rendszeresen ellenőriznek is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.