BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyengülőben a külkereskedelem, még nem látható „Mercedes-hatás”

Csaknem négy százalékkal, egészen pontosan 3,85 illetve 3,65 százalékkal csökkent áprilisban éves összehasonlításban az export és import euróértéke, közölte az előzetes adatok alapján a KSH. A kivitel 6 106 millió euró, a behozatal 5 709 milló euró volt, a külkereskedelmi egyenleg ezzel mintegy 400 millió euró lett, ami enyhén elmarad a tavaly áprilisi 425 millió eurótól. Forintban kifejezve a hazai fizetőeszköz euróhoz és dollárhoz viszonyított jelentős (bázisidőszakhoz mérve 11 illetve 22 százalékos) gyengülése miatt pluszba fordul a külkereskedelem tendenciája: mindkét irányban 6,3 százalékos bővülés tapasztalható, az aktívum pedig 118 milliárd forint lett, 7 milliárddal több a tavalyinál.

Január–április időszakban a kivitel euróértéke másfél százalékkal csökkent, a behozatalé nem változott, az egyenleg 2 142 millió euró a tavalyi 2 553 millióhoz képest.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a kivitel csökkenése tükrözi az ipar áprilisi visszaesését, amit feltehetően a Nokia termelésének csökkenése, valamint a kisebb külső kereslet okozott. Az elemző szerint az elmúlt hónapokban a nyersanyagárak emelkedése miatti cserearányromlás hatására nőtt gyorsabban az import értéke az exporténál, miközben volumenben az export bővült gyorsabban. Úgy véli, a nyersanyagárak visszaesésével javuló cserearányokra számíthatunk, míg a belső kereslet visszaesése miatt az import növekedése továbbra is elmaradhat az ­exportétól, ezért a külkereskedelem többlete újra javulást mutathat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.