BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A vártnál nagyobb magyar dolgozói "roham" Ausztriában

Az osztrák munkaerőpiac keleti nyitása a határhoz közel eső tartományokra erőteljesebben hatott ki, mint azt várták. A Magyarországról vagy Szlovéniából érkező olcsó munkaerő ugyanis kiszorítja az állástalanná vált osztrákokat.

2011 májusa óta a hét kelet-európai ország polgárai szabadon kereshetnek munkát Ausztriában. Szakértők a munkaerőpiac liberalizálása nyomán 2 500 dolgozót vártak Szlovéniából, Magyarországról, Lengyelországból, Szlovákiából és a Balti államokból. Az osztrák munkaerőpiaci szolgálat (AMS) adatai szerint azonban a számuk már most 3 200 fő.

A dél-stájerországi gazdasági kamara vezetője, Josef Majcan szerint azonban nem lehet arról beszélni, hogy a külföldi munkavállalók elárasztották volna az országot. Olyan külföldi dolgozókról van szó, akik segédmunkási tevékenységet végeznek a takarítás, a vendéglátás vagy az építőipar területén, ők pedig nem jelentenek konkurenciát az osztrák munkavállalóknak – olvasható az ORF összefoglalójában.

Hasonlóan vélekedett az AMS szakértője, Prutsch Günther is, aki szerint a szlovén munkaerőpiaci helyzet súlyosbodása nyomán egyre több szakképzetlen munkás érkezik a szomszédos országba, ahol a munkalehetőségek mellett a jóval magasabb bérek is csábítják őket. A statisztikai adatok szerint elsősorban az időszaki munkák esetében érzékelhető a szlovén és magyar dolgozók fokozott jelenléte

Ugyanakkor az osztrák szakszervezeti szövetség stájerországi vezetője, Horst Schachner a bérdömping veszélyeiről nyilatkozott. Bár a jogszabályok szerint egyetlen munkavállalót sem lehetne a kollektív szerződésben rögzítettnél alacsony fizetésért alkalmazni, a szakszervezeti vezető szerint számos cégnél nem tartják be ezt az előírást, ezért folyamatos ellenőrzésre lenne szükség ezen a téren.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.