BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Veszik, viszik a dinnyét

Kedvez az időjárás a dinnye érésének. A dél-békési földeken több helyen már a múlt héten megkezdték a gazdák a szedést. A nagy kérdés idén is az, visszajön-e a termelésbe befektetett ár.

A dinnyeföldeken már hajnalonként dolgoznak a gazdák. Locsolnak, levelek alá bújtatják a termést, vannak, akik takarásra is kényszerülnek, hogy ne égjen meg, ne főjön meg a zöld héjú gyümölcs. A 40 Celsius-fok körüli hőmérséklet ugyanis egyszerre áldás és gond is a gazdáknak. Annyi bizonyos, az idei görögdinnye mézédes. A dinnyések elmondták, az elmúlt évben már bevált az államilag támogatott dinnyekampány, nőtt a hazai fogyasztás. Kampány idén is lesz, de a legjobb ösztönzés mégis csak a kánikula. A dinnye ugyanis olyan, mint a fagyi, csak akkor esszük, ha meleg van. Márpedig a hőségben kiváló szomjoltó a csíkos héjú gyümölcs.


A Békés megyei településeken egyre több az utcai árus. A dinnyeföldektől néhány kilométernyire már 120–160 forintért is kapható a dinnye kilója, 30–40 kilométerrel távolabb pedig 220 forintért kínálják a medgyesi dinnyét. A sárgadinnye ára pedig 150–320 forint között mozog kilónként. A múlt héten még szinte minden „multiban” külföldi dinnyét árultak, néhány boltban már akciózva, 120–130 forintos kilónkénti áron. A polcokon fokozatosan átveszi a helyet a magyar görög.
A termelők szempontjából is jól kezdődött a szezon. Pár nap elteltével azonban már vészjeleket küldtek a gazdák a dinnyeszövetség és a tárca felé.
– Az elmúlt héten az első szedésekért kilónként átlagosan 90 forintot kaptak a gazdák, egy termésértékesítő szövetkezettől pedig 95 forintos árat kaptak itt, Dél-Békésben – mondta Simonka György, a Magyar Dinnyeszövetség elnöke, aki ezt jó kezdőárnak nevezte. Hétfőn azonban már 80 forint volt a felvásárlói ár, kedden pedig több helyen már csak 60 forintot kaptak a gazdák a hibátlan, első osztályú áruért.
– A medgyesegyházi és bánkúti gazdáktól kedden levelet kaptam. Ebben aggodalmuknak adnak hangot. Úgy értesültek ugyanis, hogy az egyik multinacionális áruház a jövő hét végére nagyszabású dinnyeakciót tervez, 69 forintos áron. Ez a kalkulációjuk szerint azt jelenti, hogy a termelőktől 30 forint körüli áron, vagy még olcsóbban vennék meg a dinnyét, ami katasztrófa lenne, hiszen még ezután jön a dinnyedömping.
A Simonka Györgyhöz írt levélben a gazdák utaltak a tavalyi évre, amikor hasonló helyzet alakult ki.
— Akkor is a dinnyeszövetséghez fordultak a termelők segítségért. A minisztérium a 2008-tól, az ágazat talpon maradásáért tett erőfeszítéseinket elismerte, komolyan vették a gondjainkat. Elfogadták a javaslatainkat is. Mint ismeretes, tavaly a szezon közepén regisztrációhoz kötötték a felvásárlást, folyamatos ellenőrzéssel szűrték a neppereket és a külföldi dinnyét magyarként árusító kereskedőket. A dinnyefogyasztás növelése érdekében a kampányhoz pénzt is adtak. A gazdák kérésének eleget téve most is azonnal a minisztériumhoz fordultam. Pénteken fogadnak bennünket, a dinnyeszövetséget és a gazdákat.
Simonka György úgy tudja, a multiláncok vezetői is jelen lesznek. Reményét fejezte ki, sikerül úgy megállapodni, hogy a termelők, a kereskedők és a fogyasztók is jól járjanak.

Ellenőrzés és kampány

Június 20-ától a regisztrált dinnyetermelők teljes körű ellenőrzését rendelte el a vidékfejlesztési miniszter. A vizsgálat célja az, hogy kizárólag olyan őstermelők árusíthassanak a forgalmas helyszíneken, akik a saját termésüket kínálják. A Vidékfejlesztési Minisztérium tavaly indított kampányt a hazai fogyasztás növelésére. Közleményük szerint ennek hatására 20 százalékkal több dinnyét ettünk tavaly, mint 2010-ben. A kampányt idén is megszervezik.


-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.