Sok esetben kedvezőbb lehet családi házat vásárolni, mint sajátot építeni, amennyiben az ember nem ragaszkodik a „személyre szabott” ingatlanhoz. Mindez a családi házak piacát jelenleg jellemző túlkínálat és alacsony árszint, illetve a folyamatosan emelkedő építési költségek következménye – derül ki az OTP Ingatlanpont friss helyzetértékeléséből.
„Az elmúlt években nagyon felduzzadt a kínálat az egyre több eladó és a mérsékeltebb számú kereső miatt. Ez az árak erőteljes esésében is megmutatkozott, ennek mértéke egyes esetekben a 30–40 százalékot is elérte” – mondja Kosztolánczy György, az OTP Ingatlanpont ügyvezető igazgatója. Meglátása szerint mindez annak köszönhető, hogy a 2000-es évek első felében tapasztalt lakáspiaci boom alatt jelentősen megnőtt az építkezések száma, amelyeket jórészt hitelből fedeztek a tulajdonosok. Az elmúlt években tapasztalt árfolyamváltozás azonban sokukat sodort tarthatatlan helyzetbe, emiatt egyre többen döntenek a ház értékesítése mellett, hogy kisebb lakásba költözzenek.
„Érezhető olyan trend is, hogy azok az agglomerációba költözött családok, akik valamiért csalódtak a „vidékiesebb” életben, visszaköltöznének a városba, ami szintén nagyszámú eladó ház megjelenését eredményezte a piacon” – teszi hozzá. „Az, hogy manapság rendkívül sok nagy alapterületű, viszonylag magas rezsijű, város széli családi ház található a piacon, egyben jó lehetőség azok számára, akik most vásárolnának. Nagyon kedvező áron lehet ugyanis most családi házhoz jutni a nagyvárosok agglomerációjában, és viszonylag kis ráfordítással – akár egy egyszerű nyílászárócserével – már gazdaságossá lehet alakítani az ingatlanokat” – véli Kosztolánczy György.
A saját otthon teremtésén gondolkodók közül sokakat a vásárlás irányába mozdíthat el a jelenleg elérhető nagyon széles kínálat és kedvező ár mellett az, hogy évről évre egyre drágább építkezni. „Az elmúlt 6 évben a KSH adatai szerint több mint 26 százalékkal nőttek a lakásépítési költségek – azaz a munkaerő és az építőanyagok összköltségei” – mondja Fischl Ákos, az OTP Jelzálogbank főosztályvezetője. Véleménye szerint általánosságban elmondható, hogy jelenleg egy átlagos ház építési költsége a fővárosban és annak szűk környezetében nagyságrendileg megegyezik azzal az árral, amennyiért egy hasonló használt ingatlant meg lehet vásárolni, ahhoz azonban hozzáadódik még az építkezéshez szükséges telek ára is.
„Nagyon leegyszerűsítve tehát a telekár az, amit megspórolhatnak azok, akik építkezés helyett inkább családi házat vásárolnak” – magyarázza.
A szakértő szerint míg prémium lokációkban az értékesítési árban akár jelentős haszon is érvényesíthető, vidéken ennek ellenkezője mutatkozik trendszinten igaznak, vagyis még a telekárnál is jóval nagyobb különbség lehet a vásárlás és az építkezés költségei között.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.