A brit kormány hamarosan állami ingatlanok eladásába kezd, miután egy parlamenti bizottsági jelentés igen lehangoló véleményt fogalmazott meg a vagyonkezelési szokásairól. A kormány a jelentésre válaszul szigorú ingatlankezelési elveket vezet be, de – ahogy a miniszterelnöki hivatal szóvivője fogalmazott – a megkezdett költségcsökkentő lépéseket tovább kell folytatni, valamint a közvagyon innovatív és hatékony kihasználását kell elérni. A lépéssel az ország vezetése a költségvetési hiányt, valamint az évente 1,8 milliárd fontra rúgó, ingatlanokkal kapcsolatos kiadásokat csökkentené le, a terv szerint 2020-ig 800 millió fonttal fordítanának kevesebbet ilyen jellegű költségekre – számol be a The Wall Street Journal.
Nagy-Britannia magánkézben lévő ingatlanállományát nagyjából 370 milliárd fontra teszi a Deloitte, az állam által használt ingatlanvagyon pedig körülbelül 60 milliárd fontot érhet a becslések szerint. Ennek nagyjából ötöde tartozik közvetlenül a kormányzathoz, így ezek kerülhetnek az értékesítendő épületek listájára, ráadásul nagy részük, mintegy 40 százalék jelenleg is üresen áll, sőt, a állami apparátus további zsugorodásával ez az arány könnyedén tovább növekedhet.
Szakértők szerint az olyan kormányzati hivataloknak helyet adó prémiumkategóriás ingatlanok, amelyek London központjában találhatók és ráadásul történelmi jeletőséggel is bírnak, nagy eséllyel számíthatnak a befektetők érdeklődésére. Probléma azért lehet velük bőven: sok a régi, lelakott épület, így a jelenlegi irodákat csak jelentős befektetéssel lehetne szállodává, vagy éppen lakóépületekké alakítani, miközben az örökségvédelmi előírások is nagy kötöttséget jelenthetnek az esetleges fejlesztések során – véli a Jones Lang LaSalle specialistája. Egy konkrét példát is hoznak a nehézségekre: egy kihasználatlan, üresen álló 2000 négyzetméteres belvárosi irodaházat még öt évig bérel a kormányzat, de szeretné azt átadni egy harmadik félnek. A tranzakció a várakozások szerint nem lesz egyszerű, ugyanis az 1900-1925 között emelt ingatlan jó indulattal is átlagos minőségűnek nevezhető, így hasznosítására egyhamar nem lesz sok esély.
Persze vannak olyan épületek, amelyek akár azonnal vevőt találnának. Az értékesítéshez nagyon közel áll például a szintén irodaházként funkcionáló ikonikus Admiralty Arch a Buckingham Palota és a Trafalgar Square közvetlen közelében, amely szállodaként üzemelhet tovább, a következő pedig Winston Churchill egykori irodájának is helyet adó ingatlan lehet majd.
Ezek mellett azonban sok olyan ingatlanról is lehet majd szó, amelyek használaton kívül vannak, többségük másodlagos minőségű, vagy éppen vidéki városokban kerülnek a piacra, valamint kiárusításuk negatívan befolyásolhatja az amúgy sem éppen jó állapotban lévő irodapiacot a kevésbé prosperáló területeken. Ennek megfelelően a várakozások szerint a kormányzat hamarabb árusíthatja ki londoni tulajdonait, ezek után jöhetnek majd a Liverpoolban, Colchesterben, vagy éppen Blackpoolban álló épületek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.