BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kormány az INA-konfliktusról: Meg kell őrizni a Mol jogait

"Éleződik a kőolajvállalat (INA) miatt kialakult politikai összetűzés, Orbán megfenyegette Horvátországot, amiért az kritizálta a Molt" - így kommentálta a szerdai Novi list a magyar miniszterelnök kedden elhangzott kijelentését, miszerint "naivság lenne azt gondolni, egy ilyen csúf gazdasági vita nincs hatással a politikai kapcsolatokra is".

A horvát lap szerint Orbán Viktor szavai a horvát kormány és a Mol közötti feszültségekre vonatkoznak, amely fokozta a magyar és a horvát kormány közötti politikai feszültséget. A lap szerint a horvát kormány az elmúlt hetekben nyomást gyakorolt a magyar vállalatra és arra figyelmeztette, hogy a Mol Horvátországgal kerül összetűzésbe, ha figyelmen kívül hagyja az ország érdekeit.

Horvátország elegendő földgázzal rendelkezik, hogy fedezze a saját szükségleteit - mondta Slavko Linic horvát pénzügyminiszter kedden a mintegy 200 horvát exportőrrel folytatott megbeszélésen, írja a Novi list.

A pénzügyminiszter nemrég figyelmeztette az INA igazgatóságát, vagyis a Molt, hogy háborút kockáztat Horvátországgal, ha figyelmen kívül hagyja ezeket az érdekeket - emlékeztet rá a lap. A Mol erre azt válaszolta, hogy nem lát okot a feszültség növekedésére és a nacionalizmusra, mert az INA igazgatóságában nincsenek magyarok és horvátok, csak a vállalat érdekében dolgozó emberek vannak - idézte a lap.

Meg kell őrizni a jogosítványokat

A kormány határozott álláspontja, hogy a Mol szerződéseiből származtatott minden jogosítványt - így a menedzsmentjogokat is - meg kell őriznie a vállalatnak - közölte a Kormányszóvivői Iroda szerdán az MTI-vel, miután a kabinet foglalkozott a Mol helyzetével.

A kormány kiemelten fontos ügyként kezeli a Mollal kapcsolatos kérdéseket, "ezek ipar- és gazdaságpolitikai szempontból is elsődlegesek, hiszen Közép-Európa legnagyobb vállalatáról beszélünk" - olvasható a közleményben.

Október elején újultak ki a taktikai csaták az INA horvát olajipari társaságnál. Korábbi horvát lapértesülések szerint elfogadhatatlannak tartja a horvát kormány azt, ahogyan a Mol Nyrt. jelenleg igazgatja az INA-t. A társaság felügyelőbizottságának horvát tagjai levélben kérték a kormánytól Áldott Zoltán, az INA elnök-vezérigazgatójának leváltását. Egyúttal szeretnék elérni, hogy a horvát állam hangsúlyosabban vegyen részt az INA-ban.

A vitában az egyik súlyos vádpont az volt, hogy „a horvát kőolajtársaságot Budapest irányítja”, vagyis bő 49 százalékos tulajdoni hányada mellett úgy viselkedik a magyar cég, mintha kizárólagos tulajdonos lenne. Egyesek szerint a cég a Mol területi kirendeltségévé vált.

A horvát sajtó emlékeztetett arra, hogy az INA igazgatóságának három magyar és három horvát tagja van, ám Áldott Zoltán elnöki szavazata a döntő, így a magyarok gyakran leszavazzák a horvátokat. Vélekedések szerint ez az igazgatási modell nem felel meg a horvát törvényeknek, mert megfosztja a horvát igazgatósági tagokat jogköreiktől, miközben felelősségük továbbra is fennáll. Radimir Cacic horvát miniszterelnök-helyettes ezzel kapcsolatban azt nyilatkozta a közszolgálati televíziónak (HRT), hogy az irányítási jogoknak a tulajdonosi szinttel kell korrelációban lenniük, de ez egyelőre nem így van.

A csata legújabb fejezetét láthatóan az a múlt heti Mol-bejelentés indította el, mely szerint a magyar olajtársaság a következő három évben több mint 300 milliárd forintot fektet be itthon. A HRT annak a véleménynek is hangot adott, hogy „miközben a Mol spórol a horvát befektetéseken, nem spórol Magyarországon”.

 

A kormány kiemelten fontos ügyként kezeli a Mollal kapcsolatos kérdéseket, "ezek ipar- és gazdaságpolitikai szempontból is elsődlegesek, hiszen Közép-Európa legnagyobb vállalatáról beszélünk" - olvasható a közleményben. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.