A munkahely jellege alaposan megváltozott az elmúlt évek során. Van, aki otthon dolgozik, mások irodát bérelnek, de egyre többen akadnak olyanok, akik a kettő ötvözetét tartják kívánatosnak: egy otthonos karakterű munkahelyet, ami nem a lakás négyzetmétereit terheli. Azok száma is jelentős, akiknek hetente csak néhány alkalommal lenne szükségük irodára, jobban mondva egy íróasztalra, hébe-hóba valamilyen kisebb létszámra összehívott munkamegbeszéléshez.
Számukra találták ki a „lakásirodát”, az együtt- és különdolgozásnak egy újabb formáját, a közösen bérelhető irodatípust. Ez a „coworking” munkastílus, amely néhány évvel ezelőtt az USA-ból indult, és ma már hazánkban is teret követel magának. Ez formájában olyan egyénre utal, aki valamilyen nagy alapterületű lakásból (vagy más funkciójú épületből) átalakított közösségi irodában, bérelt íróasztalnál dolgozik. Ezeken a helyeken olyan otthonos, barátságos, jól felszerelt munkakörülményeket teremtenek a tulajdonosok, amelyek a „lakásiroda” használóját megkímélik egy sor, egyéb körülmények között tetemes anyagiakkal is járó feladatoktól, kötelezettségtől.
A már hazánkban is működő formák közül két, Budapesten megvalósított típust mutatunk be. A Loffice-csoport hozta létre az egyik belvárosi közösségi irodát, ahol eredetileg kottanyomda működött. A háromemeletes, alagsorral is rendelkező háztömbben szintenként alakították ki a bérelhető munkahelyeket, a második szintre például egy lakberendezési cég költözött. Ennek a munkahelynek a karakterét a tudatosan felvállalt ipari miliő, az iroda-bemutatóterem funkció és az otthonos atmoszféra egysége határozza meg. A teljes szintet speciális, öntött PVC-padló fogja össze, ami az ipari stílust erősíti, hasonlóan a mennyezeten futó szellőzőcsövekhez és a világításhoz. Az otthonosságról egy jól működő beépített konyha gondoskodik vagy például a lakberendezési cég vezetőjének irodája, melynek bútorzata egy étkező-nappalira emlékeztet.
A másik helyszínt Buda egyik patinás épületének 150 négyzetméteres emeleti lakásában találjuk, ez az Inn Tuitív Mozgásközpont és Kreatív Stúdió, melynek egy-egy közösségi terében hat-nyolc ember is kényelmesen dolgozhat. A bérelhető asztalok mellett 10 főre felszerelt tárgyaló és konyha, valamint maximális infrastruktúra szolgálja a tökéletes munkakörülményeket. Az inspirálóan izgalmas környezetről a 3 Home Design fiatal munkatársai gondoskodtak. Akadnak „munkaállomások”, melyek szeparáltabbak a többinél, de vannak térbe helyezett asztalok is a nyitott környezetet kedvelőknek. Ahány helyiség, annyi meglepő, friss hangvételű, fiatalosan vagány enteriőr. Az álmosító munka vagy értekezlet ellenszerének is szánták például a színpompás falfestményeket; egy másik falon óriási bérházposztert látunk, a síkból színes erkélyek nyúlnak be a térbe – az erkélyek nem csak látványelemek, de irattartók is.
Az ötletes, ám többnyire olcsón kivitelezhető ötletekből még rengeteg akad, ráadásul nemcsak itt, hanem máshol is, ahol megkedvelték és célravezetőnek tartják ezt a stílust és formát. Úgy tűnik, számuk szaporodik.
Lakberendezés lakberendezőknek
A Loffice-csoport által létrehozott közösségi irodáról az egyik bérlő, a Müller Mónika Enteriőr vezetője így nyilatkozik: „Tetszik az ipari jellegű térformálás, amely remek hátteret ad a textileknek, a különböző bútoroknak és a dísztárgyaknak is”. Az atmoszférát természetesen nagymértékben meghatározza az is, hogy egy lakberendező cég vert itt tanyát, melynek tagjai szakértő kézzel járultak hozzá, hogy a belsőépítészeti adottságok és a saját kreatív elképzeléseik harmonikusan illeszkedjenek egymáshoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.