Az ingatlanbefektetési aktivitás a közép-európai piacokon – így Lengyelországban, Csehországban, Szlovákiában, Magyarországon és Romániában – növekedett az év harmadik negyedében és 536 millió eurót ért el a megelőző három hónap 435 millió eurós teljesítménye után – áll a Cushman & Wakefield ingatlan-tanácsadó elemzésében. A számok ugyan némi emelkedést jeleznek, de az idei teljesítmény mélyen alulmúlja a tavalyi értéket, ugyanis több piac is alukteljesített, így nincs nagy ok az örömre. Az évből eltelt kilenc hónapban 1,9 milliárd eurót fektettek be ingatlanpiaci termékekbe, ami nagyjából a 2011-es év hasonló időszakában elért 4,66 milliárdos érték 40 százalékának felel meg, de a 2010-es teljesítménnyel megegyezik.
Az idei kilátásokat kommentálva Charles Taylor, a Cushman & Wakefield partnere megjegyezte, hogy a befektetési adatok a tranzakciószok általánosságban kiábrándítóak, azonban vannak olyan piacok, amelyek azért némi bizakodásra adhatnak okot. Ilyenek Lengyelország és Csehország, amelyekben azért a befektetői aktivitás továbbra is jelentős. Ezekben az országokban jelentős üzletkötések várhatóak, ami erős negyedévet sejtet, de ezzel együtt is csak 3,5 milliárdra tehető a befektetők aktivitása, ami jelentősen elmarad a rekordnak számító 6,1 milliárd eurós 2011-es évzárástól.
Az év első kilenc hónapjában ismét Lengyelország ingatlanpiaca vonzotta a legtöbb tőkét 1,15 milliárd euróval, Csehországba 452 millió áramlott. Magyarország ingatlanpiacáról szólva az elemzés megjegyzi, hogy elhanyagolható volt a befektetők érdeklődése, ami nagyban az elhúzódó IMF-tárgyalásokkal kapcsolatos bizonytalanságoknak tudható be. Szlovákiát ígéretes piacnak tartják a gazdasági kilátásai miatt, így nagy valószínűséggel záródik egy igen nagy volumenű üzletkötés az év vége előtt. A legnagyobb emelkedést a román piac mutatta: az országban a legutóbbi negyedévbe 140 millió euró értékben cseréltek gazdát döntően kiskereskedelmi ingatlanok.
A közép-európai piacról általánosságban elmondható, hogy a korábbi kedvenc kiskereskedelmi ingatlanokról az irodaépületek kerültek az érdeklődés középpontjába. Az előbbi 53, az utóbbi pedig 36,5 százalékkal részesült a vizsgált időszakban. Az ipari ingatlanok ne igazán számítanak vonzó célpontnak, az üzletkötések csupán 8 százaléka érintett ilyen típusú ingatlant.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.