Egymást érik a tanácskozások és a konzultációk a filmes szakmában, ami nem is csoda, hiszen másfél éves „mélyaltatás” után mostanában dől el a magyar filmgyártás jövője. Például már biztos, hogy a Magyar Nemzeti Filmalapba (MNF) tagozódhat a Mafilm Zrt. és a Magyar Filmlabor. Mindkét cég tetemes adósságokat halmozott fel az elmúlt években. A 2002-ig monopolhelyzetben lévő Filmlabor vagyonának jelenlegi értéke mintegy 2,9 milliárd forint, és 180 millió forint adóssággal rendelkezik. A 25 főt foglalkoztató Mafilm ingatlanállományát 1,9 milliárd forintra becsülik, tartozása 300 millió forint volt szeptember közepén.
Nyomon követhető lesz jövőre egy honlapon a Magyar Média Mecenatúra keretében támogatott alkotások készítése – mondta tegnap Kollarik Tamás, a Médiatanács tagja, a filmes szakma számára tartott konzultáción. A tanácskozáson a közmédia vezetői és a filmpályáztatás résztvevői, valamint a kereskedelmi televíziók képviselői egyaránt megfogalmazták kéréseiket, kérdéseiket az első sorban televíziós bemutatásra szánt, nem egész estés, animációs, dokumentum- vagy ismeretterjesztő és tévéfilmeket támogató pályázatokkal kapcsolatban. Idén összesen 2,5 milliárd forint áll rendelkezésre a tévében sugározható műsorok támogatására, ebből a televízióban sugározható műsorok támogatására 1,3 milliárd forint szánható.
Vitézy László, a pályázatokat elbíráló bizottság elnöke elmondta: az elmúlt másfél évben, a pályáztatás megújítását követően mintegy száz film készítését sikerült elindítani, amelyek közül hetvenhetet már forgatnak az alkotók. További huszonötről még idén döntés születhet. A tanácskozáson a kereskedelmi televíziók vezetői – többek között a TV2 vagy a Spektrum Televízió képviselői – azt fogalmazták meg, hogy műsorstruktúrájukba nehezen illeszthetők be az egyszeri produkciók, számukra a sorozatként gyártott alkotások lennének bemutathatóak.
Jó hír viszont a filmes szakmának, hogy a kormány tervei szerint a filmtörvényt úgy módosítanák, hogy a filmgyártási támogatás után járó társasági adókedvezmény változatlanul megmarad, de a társasági támogatók nemcsak a filmgyártó vállalkozások részére nyújtott támogatások után, hanem egy erre a célra létrehozott letéti számlára való befizetéssel is jogosultak lesznek az adókedvezményre. „A filmszakmai közvetett támogatás éves mértéke 7 milliárd forint körül stabilizálódott, ezért a módosító javaslat letéti számlán gyűjthető társasági támogatást évi 7 milliárd forintban állapítja meg oly módon, hogy 2012. évben a letéti számlán gyűjthető támogatási összeg nem haladhatja meg a 3 milliárd forintot” – olvasható a dokumentumban.
A lényeg: a Filmalap szerződéseket köt társasági adófizetőkkel a filmgyártás támogatására, amit átutalnak az erre a célra létrehozott kincstári letéti számlára. Az NMHH Filmiroda kiadja a támogató nevére szóló támogatási igazolást, amely alapján az az adókedvezményt a tárgyévi adójából érvényesítheti. Az pedig a dokumentumfilmesek számára nyit ki ajtókat, hogy nemrég együttműködési megállapodást kötött a Filmalap és a HBO Magyarország: a társfinaszírozásban készülő filmeket a televízió garantáltan műsorára tűzi.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.