BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sínen a Déli Áramlat

Piaci körök sínen lévőnek tekintik a Déli Áramlat előkészületeit, de figyelmeztetnek: a hó végéig aláírandó, magyarországi beruházási döntésben bőven lehetnek kilépési pontok is. Úgy tudjuk, a Déli Áramlat Zrt. közelgő közgyűlésén a Gazprom lemond a vezetékben szerzendő elővásárlási jogáról. A Déli Áramlat üzembe helyezésével csökken, vagy meg is szűnhet Ukrajna felőli orosz gázimportunk, ami azt is jelenti, hogy zsugorodik a jelenlegi vezetékhálózatot ellenőrző és üzemeltető FGSz Zrt. bevétele, és haszna is.

Az orosz Gazprom és a magyar MVM 50-50 százalékos tulajdonában lévő Déli Áramlat Zrt. e hónap végére várható közgyűlésén hozzák meg a Déli Áramlat gázvezeték magyarországi szakaszára vonatkozó végleges beruházási döntést. A projektet a kormány kiemelt jelentőségűnek minősítette, mint előzőleg a Nabuccót.

A Gazprom a magyarországi, és a nyomvonalban érintett többi ország beruházási döntése alapján mondhatja ki a november 15-ig a legvégső igent a projekt egészére. Bár az ügyhöz közeli forrásunk szerint a hónap végére „Magyarországon novemberre minden szükséges dolgot aláírnak”, arra is figyelmeztetett: az ilyen szerződéseknél arra is nagyon ügyelnek, hogy minél több kilépési lehetőség maradjon benne. Ilyennek ígérkezik például az, hogy nincs meg a végleges nyomvonalterv. Még előtte vagyunk a 229 kilométeres majdani nyomvonalban érintett településeken rendezendő közmeghallgatásoknak, kisajátításoknak, önkormányzati hozzájárulásoknak, szakmai és környezetvédelmi engedélyeknek. Lehet a költségek esetleges elszaladására vonatkozó záradéka is a végleges döntésnek.
A Déli Áramlat üzembe helyezésével csökken, vagy meg is szűnhet Ukrajna felőli orosz gázimportunk, ami azt is jelenti, hogy zsugorodik a jelenlegi vezetékhálózatot ellenőrző és üzemeltető FGSz Zrt. bevétele, és haszna is. Ráadásul 2015 után szerep juthat oroszországi gázimportunkban az akkorra megépülő, évi ötmilliárd köbméter kapacitású, magyar-szlovák interkonnektornak is. Igaz, a csövet elsősorban az észak-déli gázfolyosó majdani elemeként emlegetik, a csőnek azonban kezdetben csak azzal a szlovákiai vezetékkel lesz kapcsolata, amelyen Oroszországból jön gáz. Egy ilyen irányú, esetleges import megint csak az FGSz-nek jelent vérveszteséget, ahogyan az is, ha kiépül a gázfolyosó, és azon Lengyelországba cseppfolyós formában érkező gázt (LNG) importálunk. Ehhez azonban még ki kell alakítani a szlovák-lengyel vezetéki összeköttetést – ennek a megvalósíthatósági tanulmányát ez év végéig ígérték –, és erős a szándék a lengyelországi LNG-terminál megépítésére is.
Információink szerint a közgyűlésen a Gazprom lemond a majdani vezetékben lévő elővásárlási jogáról. Vegyesvállalati hányadával azonban vélhetőleg nem lesz gond. Igaz, az EU harmadik energiacsomagja szerint uniós tagországban nem lehet azonos tulajdonosa az energia-infrastruktúra valamely elemének, és az azon szállított energiának, energiahordozónak. A Déli Áramlat Zrt. azonban csak a vezetékért felel majd, az abban továbbított gáz már a majdani importőré lesz, például az MVM Partneré.

A hazai gázimportigények mennyiségi szempontból tökéletesen kielégíthetők a mai, csak részben kihasznált vezetékeken is. Minden új szállítási útvonal a meglévő kapacitások egy részének kihasználatlanul hagyásával, és az új beruházások költségeinek a végfelhasználókkal való megfizettetésével jár. Ezt az árat a jelenlegi és az előző kormány szerint is ellátásbiztonságunk növelése miatt kell megfizetnünk.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.