A fentieket nem kívánta kommentálni az OKSZ főtitkára, arra azonban felhívta a figyelmet, hogy Matolcsy György pénteki bejelentése kapcsán a legalapvetőbb kérdésekre – hogy az adóhatóság milyen gyakorisággal és milyen részletes adatokat kérhet le a jövőben – még nem tudjuk a választ. Így a várható költségeket sem lehet megbecsülni, amíg az NGM el nem készíti a végrehajtási rendeletet. Ennek függvénye lehet az addicionális hardver- és szoftverigény.
A tájékoztatásra azonban még várnunk kell, hiszen a gazdasági tárca közlése szerint a részleteket a következő hetekben dolgozzák ki. A szövetség főtitkára szerint a kereskedelmi vállalkozásoknak ugyanakkor egészen biztosan szükségük lesz valamiféle állami támogatásra az eszközök cseréjéhez vagy átalakításához, hiszen a szélsőségesen éles versenyben minden piaci szereplő lehetőségei nagyon korlátozottak. Elsősorban persze a kisebb magánvállalkozásokéi.
Köztudott, hogy óriási pénzösszegek tűnnek el a feketegazdaságban, ezért hasznos lehet minden olyan intézkedés, amely a feketegazdaság bármelyik csatornájának elzárását célozza – mondta Vámos György hozzáfűzve: azt nyilvánvalóan nem lehet pontosan megmondani, összejön-e az áfabevétel Matolcsy György által várt 95 milliárdos növekedése, de az biztos: valamennyi bevétele lesz az államkasszának, sőt az sem kizárt, hogy meghaladja a várakozásokat.
A piaci nehézségek, valamint a magas adóterhelés következménye a feketézés megugrása az élelmiszer-gazdaságban is. Az élelmiszer-feketézés nagyságáról sokféle becslés látott már napvilágot, amiből a szövetség szerint annyi biztosan leszűrhető, hogy évente 100–150 milliárd forintnál is több bevételtől esik el a költségvetés. A kilencvenes években a NAV elődje, az APEH, nem tudván megfékezni a feketekereskedelmet, nem egy alkalommal adott ki olyan közleményt, hogy a vásárlók követeljék meg a nyugta vagy a blokk átadását.
A vásárló azonban vásárolni akar, és szabad idejében nem hajlandó konfliktusokat felvállalni csupán azért, mert minden olyan kisebb boltban vagy kifőzdében, ahol harmadszor látják, automatikusan elkerülik a pénztárgépet. De még a jobb éttermekben is csak kézzel írott sajtpapírt kap a fizetendő összegről a rendszeresen visszatérő vendég. Ugyanakkor az ázsiai kereskedőknek hála, az elmúlt két évtizedben elterjedt az alku is a kiskereskedelemben. Egy magánboltos nap mint nap azzal szembesül, hogy a vevő egyszerűen alkudozik és felajánlja: az árkedvezményért nem kér blokkot.
A lakáson végzett javítások esetén nincs pénztárgép – a vízvezeték-szerelő, az üveges nem hord ilyent magával –, tehát ezen a területen majd egy másik módszert kell kitalálni a trükkök visszaszorítására.
-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.