„A patikák bevonása a rendszerbe számos előnnyel járna: a legfontosabb, hogy az érintettek a jelenleginél sokkal gyorsabban, néhány perc alatt megszerezhetnék az influenza elleni védettséget, így érezhetően növekedhetne a beoltott felnőttek aránya is” – nyilatkozta lapunknak Ócsai Lajos, az ÁNTSZ járványügyi főorvosa. Hozzátette: az aktív felnőttek nagyon sokszor csak azért nem szereznek védettséget az influenza ellen, mert egyszerűen nincs idejük végigjárni a recept felíratásából, a vakcina kiváltásából és az oltás beadatásából álló útvonalat, ami akár egy egész napot is igénybe vehet. A patikák bevonásával viszont rövid időn belül megoldható lenne az oltás, ráadásul sokkal tágabb időkeretek között, hiszen sok patika bevásárlóközpontokban, hétvégi nyitva tartással működik.
A már elérhető mikrotűs vakcinák révén az oltás beadása minden eddiginél kisebb kockázattal járna. Viszont fontos, hogy a patikának alkalmasnak kell lennie a feladatra – ez becslések szerint a hozzávetőlegesen 2300 hazai gyógyszertárból ez jelenleg nagyjából 300-ról mondható el -, és természetesen felkészítő kurzusok indítása is szükséges az érintettek részére. A rendszer nagy előnye emellett, hogy teljesen önfenntartó, vagyis mindennemű állami támogatás nélkül megvalósítható.
„Jó gondolatnak tartom a patikák bevonását a rendszerbe, hiszen a cél az, hogy az oltással való lefedettség minél nagyobb legyen Magyarországon” – nyilatkozta lapunknak Dr. Tamás Ferenc, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének helyettes vezetője, pilisvörösvári családorvos. Hozzátette: ez a lehetőség azoknak jelent elsősorban könnyebbséget, akik aktív munkavállalók, hiszen ők azok, akiknek rendszerint nincs idejük végigjárni a háziorvos által beadott oltáshoz szükséges procedúrát. Az elképzelés ráadásul – tette hozzá a szakember – egybeesik a kormányzat átoltottság növelésére irányuló szándékaival is, és arra a felismerésre épül, hogy a jelenleg rendelkezésre álló eszközökkel és feltételek között a lakosság, különösen az aktív felnőttek átoltottsága tovább már nem növelhető, ezért új területek felé kell nyitni és a megszokottól eltérő lehetőséget is felkínálni az oltások felvételére..
Tamás Ferenc szerint nem lehet azt állítani, hogy a rendszerhez minden patika csatlakozni tud majd, hiszen az influenza elleni oltás beadásához egyrészt szakértő személyzet, másrészt elkülönített helyiség szükséges. A patikák egy részének viszont van hasonló tapasztalata, hiszen már sok helyen adott a lehetőség például vércukormérésre is.
A szakképzettség megszerzésére megfelelő képzésekkel meg lehet teremteni a lehetőséget. Itt elsősorban az a fontos, hogy a személyzet felismerje: alkalmas-e a személy arra, hogy megkapja a védőoltást, illetve ha netán allergiás reakciók lépnek fel nála, elsősegélyt tudjanak számára nyújtani.
Az idén egyébként már szeptember óta elérhető az influenza elleni vakcina. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása alapján a tavalyihoz képest két új vírustörzset is tartalmaz: H1N1 egyik változatán kívül – amelyet már tavaly is alkalmaztak – az A típus H3N2 törzsét, valamint az összetevőkben levő B törzs is új. Ez utóbbi vírus volt a legaktívabb a déli féltekén - Ázsiában és Amerikában is - ahol az északi féltekére rövidesen átgyűrűző járvány már lefutóban van.
Kiemelten veszélyeztetettnek számítanak az idősek, a krónikus betegek, a várandós kismamák és a gyermekek.
A fejlett állami ellátórendszer miatt hazánk nem áll rosszul a védekezés terén: az évi 10-13 százalékos oltottsági arány a régiós országokéhoz képest kifejezetten jónak számít, ugyanakkor még mindig nagyjából a fele a fejlett nyugat-európai országokban megszokott aránynak.
Kiemelten veszélyeztetettnek számítanak az idősek, a krónikus betegek, a várandós kismamák és a gyermekek.
A fejlett állami ellátórendszer miatt hazánk nem áll rosszul a védekezés terén: az évi 10-13 százalékos oltottsági arány a régiós országokéhoz képest kifejezetten jónak számít, ugyanakkor még mindig nagyjából a fele a fejlett nyugat-európai országokban megszokott aránynak. Ismét nyitva az oltópontok Idén is megkezdte működését az oltópont-hálózat, amelynek segítségével mindenkinek lehetősége nyílik arra, hogy komolyabb időráfordítás nélkül megszerezze az influenza elleni védettséget.
Az országszerte jelenleg 15 helyen működő oltópontok olyan, az ÁNTSZ által jóváhagyott működési engedéllyel rendelkező orvosi rendelők, ahol az influenza elleni oltás azonnal, időpont-egyeztetés nélkül is megkapható. Az idei szezon újdonsága az, hogy már a pneumococcus elleni oltás is elérhető az oltópontokon. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.