Eszerint a jelenlegi ingatlanpiaci várakozások igen borúlátóak, a felmérés résztvevői összességében a konjunktúra romlását várják a következő 12 hónapban. A magyarországi lakáspiac megítélése 2012 októberében – a fél évvel korábbihoz képest – lényegében nem változott. Az ingatlanos cégek a következő 12 hónapban a maihoz képest a nyugati régióban némi javulást, a fővárosban és a keleti országrészben változatlan helyzetet várnak. Budapesten csak a nem zöldövezeti budai részeken valamint az észak-pesti panellakások esetében érezhető a várakozások javulása.
A 2012. októberi felmérés eredményei szerint a lakásépítésre és -vásárlásra vonatkozó lakossági várakozások az előző negyedéves alacsony bázisról emelkedtek, de így is nagyon alacsonyak. Mind lakásfelújítást és korszerűsítést biztosan tervezők, mind az ezt valószínűsítők arányai növekedést jeleznek az előző negyedévhez képest.
Az új építésű lakásoknál a válaszadók szerint a következő 12 hónapban az árak várhatóan már nem vagy csak alig csökkennek tovább. A használt ingatlanok esetében viszont várhatóan folytatódik az árcsökkenési folyamat. A válaszadók legnagyobb része – a kelet-magyarországi panelek kivételével – a következő 12 hónapban stagnáló árakat vár.
Mindazonáltal a további árcsökkenésre számítók aránya minden szegmensben számottevő. Az összesített prognózisok a használt lakások árának további 2-3%-os csökkenését valószínűsítik a következő 12 hónapban. A felmérés résztvevői szerint az üzleti ingatlanok bérleti díjai a következő 12 hónapban várhatóan kismértékben lefelé változhatnak.
Irodapiac
A fővárosi irodapiacon semmi sem változott: a gyakorlatilag leálló fejlesztések mellett a felhalmozódott jelentős területű kihasználatlan területet próbálja „megemészteni” a piac, egyelőre kevés sikerrel. A kapacitás-kihasználtsági mutatók a fővárosban a jelen felmérés során minden szegmensben alacsonyabbak voltak, mint az idei első megkérdezés esetében. A válaszadó ingatlanos cégek tehát nem érzékelik az üresedés csökkenését.
A legkisebb üresedésű szegmens a pesti oldalon található „B” kategóriás irodáké, a legnagyobb üresedéssel a budai „A” kategóriában találkozhatunk. A vidéki régiókban kissé javult a kihasználtság az előző felméréshez képest. Kelet-Magyarországon az áprilisi 65%-os kihasználtság 67%-ra, Nyugat-Magyarországon a 64%-os mutató 66%-ra nőtt. Így az országos átlag lényegében stagnáló helyzetet jelez.
Kereskedelmi ingatlanok, logisztikai ingatlanpiac
A magyar kereskedelmi ingatlanpiac 2012-ben érezhetően csendesebb, mint az előző évben. A piaci szereplők érezhetően keresik a helyüket. Az üzlethelyiségek piacán – az erős kiskereskedelmi verseny miatt - magas szinten stabilizálódott a cserélődési ráta. Az üzlethelyiség-piaci indexek (ami az ingatlanos cégek és a keresleti oldal képviselői, azaz a vállalatok várakozásait sűríti egyetlen számba) egy évvel ezelőtt lokális csúcsra értek (különösen jelentős volt a Budapestre vonatkozó derűlátás). Idén mindkét felmérés során jelentősen romlottak a várakozások. A jelenlegi nagymértékű pesszimizmusra a felmérés történetében még nem volt példa.
A logisztikai ingatlanpiacon a fejlesztések 2011-ben – némi bővítési tevékenység mellett - csaknem teljesen leálltak és ez a negatív folyamat 2012-ben is folytatódott. A kiadatlan terület nagysága országos szinten elérheti a 600 ezer négyzetmétert, ami a fejlesztési döntéseket vélhetően még jó időre jegeli. A bérlői aktivitás mindazonáltal éledezni látszik (persze elsősorban a fővárosi agglomerációban), de a gazdasági növekedés és ezzel párhuzamosan a szállítás, szállítmányozás iránti igények tartós növekedése nélkül ebben a szegmensben sem várható érdemi fellendülés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.