A termékek közül kiugróan, 87,6 százalékkal növekedett a burgonya termelői ára. Ennek elsődleges oka a nagyobb mennyiségű burgonyakészletek értékesítésének árbefolyásoló hatása volt.
A gabonafélék ára nagymértékben, átlagosan 31,1 százalékkal növekedett 2011 novemberéhez képest, az olajos növények ára 17,2 százalékkal lett magasabb az egy évvel azelőtti árszinthez viszonyítva.
A magasabb növényi árak az elmúlt év folyamán lassan beszivárogtak az élőállatok, és az állati termékek áraiba.
A kész élelmiszerek átadási árának emelkedése az ágazati szereplők szerint küszöbön áll, de a kereskedelem ellenállása miatt nem egyszerű. Az élelmiszeripari szereplők a múlt évben komoly nyomást igyekeztek kifejteni a kormányzatra annak érdekében, hogy csökkentse az alapvető élelmiszereket terhelő áfát, így teremtve áremelési lehetőséget a termelőknek a fogyasztói árak növekedése nélkül. Ősszel mind a szaktárca, mind a kormány foglalkozott a kérdéssel. Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter egy korábban lapunknak adott interjúban óvatosságra intett, mondván: „volt már példa az élelmiszerek áfájának csökkentésére az előző kormányok idején, amely hatástalan maradt. A csökkentést lenyelte a kereskedelem, a vásárlók a fogyasztói árakon nem érezték a hatást.” A miniszter ugyanakkor az ágazati szereplők szakmai érvelését, és az Ernst & Young által készített hatástanulmányt „figyelemreméltónak” nevezte. „Hivatalos tájékoztatást nem kaptunk, ugyanakkor a kormány állítólag az IMF és az EU várható ellenvetései miatt döntött úgy, hogy egyelőre nem csökkenti az alapvető élelmiszerek áfáját” – nyilatkozta ezzel kapcsolatban a Világgazdaságnak Torba Tamás.
A Fórum az Alapvető Élelmiszerek Áfájának Csökkentéséért elnevezésű csoport szóvivője hangsúlyozta: „első körben Budapesten, az Iryna Ivaschenko által vezetett delegációval ültünk le egyeztetni, majd másodszorra Washingtonban, az IMF regionális igazgatójával tárgyaltunk. Semmiféle ellenvetésük nem volt az elképzelésünkkel szemben.”
A fórum tagjai korábban azt várták a kormánytól, hogy akár már január elsejétől csökkentett áfát vessen ki az alapvető élelmiszerekre. Ennek elmaradásával kapcsolatban Torba lapunknak kijelentette: „vannak hírek, amely szerint a kormány 2014-től vezetné be az alacsonyabb áfát, de nem biztos, hogy addig még itt lesznek az élelmiszergazdaság azon szereplői, akiknek ez kedvezhetne. Sokan fontolgatják ugyanis a kivonulást, vagy a tevékenységük feladását” – figyelmeztetett.
Bevált a fordított áfa
A már tavaly megvalósított fordított áfa a gabonaféléknél, fehérjealapú takarmánynövényeknél, az élősertésnél, és félsertésnél már minimálisra szorította az áfacsalás előfordulását – jelentette ki Raskó György lapunknak. Az agrárközgazdász szerint ugyanakkor „a zöldségféléknél és gyümölcsnél annyira sokan vannak, és annyira kicsik a szereplők, hogy a hatékony ellenőrzésüket nem lehetne megvalósítani. Ezen a ponton, de az egyéb élelmiszer termékpályákon is sokat lendítene az áfacsökkentés, és míg a fordított áfa az agráriumnak kedvezett, a csökkentett áfa az élelmiszeriparnak lenne óriási segítség.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.