Átlagosan 15-20 százalékos áremelkedést okozna az ásványvizeknél, üdítőknél, söröknél, boroknál és egyéb szeszes italoknál az italcsomagolások kötelező betétdíjassá tétele.
Mindez a több mint 200 milliárd forintos italpiacon akár 20 százalékos visszaesést is eredményezhet, ami 400-500 munkahely megszűnéséhez vezethet.
Emellett a kötelező betétdíjas rendszer újabb adminisztratív terhet jelentene, miközben több száz gyártót és mintegy 40 ezer boltot kellene egy szigorúan ellenőrzött informatikai rendszerbe terelni – jelentette ki Fehér Tibor, az Ásványvíz Szövetség és Terméktanács elnöke, a RECOMPLEX Egyesülés által szervezett keddi konferencián.
Az egyesület szerint a betétdíjas rendszer működtetése kétszer-háromszor lenne drágább a csomagolási hulladékok szelektív gyűjtésénél.
Ennek oka kettős: ki kell alakítani és működtetni kell a betétdíjas rendszert, s ezzel párhuzamosan üzemeltetni az EU-s forrásokból már kiépült szelektív hulladékgyűjtő rendszereket. A betétdíj esetén a rendszer kiépítése 20-30 milliárd forintba, működtetése évi 10-12 milliárd forintba kerülne, miközben az önkormányzatok – a hulladékpalackok szelektív gyűjtésből való kikerülése miatt – 5-6 milliárd forinttól esnének el évente.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.