Öt év után először magasabbak az európai versenypiaci gázárak, mint a Gazprom becsült átlagos európai eladási ára, áll a Citi Research elemzésében.
Március 1-je óta a nagy-britanniai spot árak 27 százalékkal nőttek, de jelentős drágulás volt az ottaninál kevésbé likvid európai tőzsdéken is: a belgiumi Zeebruggében 23 százalékos, a franciaországi PEG Nordon pedig 20 százalékos. A brit ár így 10,6 dollár millió köblábanként, a belgiumi 12,9 dollár, a franciaországi pedig 12,7 dollár, míg a Gazprom hosszú távú szerződés szerinti átlaga 12,0 dollár.
A Citi Research felsorolja, hogy mely – estenként rövid életű – tényezők nyomták fel az árakat. Az egyik fontos ok az, hogy a cseppfolyós gáz (LNG) iránt erős keresletet támasztó, és februárban millió köblábanként már 20 dollárt is fizető ázsiai vevők kiszolgálása miatt kevesebb LNG jutott az európai piacokra. Februárban a földrész LNG importja így 23 százalékkal volt kisebb az egy évvel korábbinál, a helyi kínálat tehát szűkült.
Szerepe volt spot árak erősödésében annak is, hogy a termelési problémák miatt a tervezettnél kevesebb gáz jutott a norvégiai Ormen Lange mezőről Nagy-Britanniába. Bár a termelés azóta nőtt, nem érte el a csökkenés előtti szintjét. Harmadikként kisebb lett a Norvégián, azaz a meghatározó európai gáztermelőn kívüli gázfelhozatal is. Ezen belül jelentős volt tavaly a 7 milliárd köbméteresre becsült nagy-britanniai visszaesés. Ráadásul ez többéves trend: az ottani gázfelhozatal a 2001-es 113 milliárd köbméterről 2012-re mintegy 40 milliárd köbméterre zsugorodhatott.
Negyedikként felfelé nyomta a spot árakat a hideg európai tél. A márciusi eddigi átlaghőmérséklet 1,1 Celsius fokkal volt alacsonyabb az előző évinél, de Németországban 2,4, Franciaországban 1,6, Londonban 3,7 fokkal volt hidegebb, mint az összehasonlító időszakban.
Végül nem tett jót az áraknak az sem, hogy alacsonyak a tárolói készletek. Az európai kapacitások kihasználtsága jelenleg 35 százalékon áll, 7 százalékponttal alacsonyabban, mint tavaly ilyenkor.
A fűtési időszak persze hamarosan lecseng, ami rövid időn belül könnyebbséget hozhat a spot árakban. Mindazonáltal a mostani, a Gazprom átlagárakat meghaladó árcsúcsok azt jelezhetik, hogy a spot piac lényegében kimerítette a Gazpromon kívüli kínálati lehetőségeket. A Citi Research már régóta állítja, hogy a Gazpromnak az orosz piacon kívüli, 2009 utáni helyzetváltozása mögött lényegében az LNG terjedése, túlkínálata állt, amit az indított el, hogy Katar abban az évben hatalmas LNG kapacitásokat adott át. E gáz többsége az európai piacra érkezett, lenyomva az itteni árakat, és nyomást gyakorolva az orosz társaság szerződéses áraira is, ráadásul annak a legnagyobb hasznot hozó piacán. Rövidtávon azonban nehéz megjósolni a keresleti és kínálati arányokat, jórészt az időjárás-változások miatt. Mindazonáltal a Citi Research összességében úgy látja, hogy a Gazprom európai pozíciói sokkal szilárdabbak, mint ahogyan az az egyes piaci események alapján gondolható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.