BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Most kell urániumbányát venni

Az előrejelzések szerint az előttünk álló években olyan mértékben nő a nukleáris energia, így az előállításához szükséges uránium iránt is a kereslet, ami több piaci szereplőt is uránium-érdekeltséget szerzésére sarkallt.

Az orosz Roszatom megvásárolhatja a második legnagyobb kanadai uránbánya-társaságot, az Uranium One-t az utóbbi részvényeseinek a döntése alapján.

Az orosz állami atomenergetikai konszern urántermelő vállalata, az Atomredmetzoloto (ARMZ) már 2010-ben már 51,4 százalékos részesedést szerzett a vancouveri székhelyű cégben, most pedig részvényenként 2,86, vagyis összesen 1,3 milliárd dollárt kínált a maradék 48,6 százalékért a kisebbségi tulajdonosoknak.

Az üzlet várhatóan a második negyedévben zárul le az erről kapott tájékoztatás szerint, mert a véglegesítéséhez még szükség van a felügyelő hatóságok jóváhagyására azokban az országokban, ahol az Uranium One érdekeltségeket működtet. Ezek Ausztrália, az Egyesült Államok, Kazahsztán és Tanzánia. Így tehát az ARMZ megerősítheti pozícióit ezeken a lelőhelyeken, Oroszország pedig az urántermelési világpiac első számú szereplőjévé válik a Reuters, a gazeta.ru és a RBK-TV összefoglalói alapján.

A napokban a piac egy másik szereplője, a Las Vegas-i Uranium Hunter Corporation is a terjeszkedéséről számolt be. Guyanában és Nyugat-Afrikában is érdekeltségeket vásárolt, mert – közleménye szerint – ki kívánja használni azt a várható urániumkereslet növekedést, amelyet a növekvő villamos energia igények teremtenek. Leginkább a kínai, az oroszországi és az indiai érdeklődés erősödhet, mert ezen országok hatalmas lakosságai egyelőre a legkisebb áramvásárlók közé tartoznak.

Ráadásul ezekben az országokban ígéretes a nukleáris energia jövője is. A BP 2030-ig szóló előrejelzése szerint az előttünk álló években évi 7,8 százalékkal nő a nukleáris energia felhasználása. Ez azt is jelenti, hogy az előbbi országok atomenergia iránti igénye 2020-ig a mostani több mint a duplájára, 2030-ig pedig a négyszeresére fog nőni.

Korábban Magyarországon, a Mecsek környékén is volt urániumtermelés, amelynek felélesztése az erengiastratégia szintjén és egy magánvállalat terveiben is megjelent.     

A világon ma 436 atomreaktor működik, együttes beépített kapacitásuk 374 gigawatt. További 62 is reaktor épül, ami 63 gigawattos kapacitásbővülést ígér.

Ígéretesek a számok

Minden egyes gigawattnyi növekmény évi 200 tonna urániumkereslet megjelenését hozza, de a reaktorok beüzemelésekor 400-600 tonnára van szükség World Nuclear Organization adatai szerint. Így a 62 új egységhez együtt legalább 25 ezer tonna uránium kell a működésük első évében, a továbbiakban pedig évi 12,4 ezer tonna. A világ tavalyi uránium-felhasználása 67,99 ezer tonna volt, ez tehát az említett 62 reaktor miatt 18 százalékkal fog bővülni.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.