FELVÁSÁRLÁS Alaposan megmozgatta az európai távközlési cégek részvényeinek árfolyamát a Vodafone esetleges felvásárlásáról szóló hír. A Financial Times beszámolójának hatására – mely szerint az AT$amp;T és a Verizon összesen 245 milliárd dollárt fizetne a cégért – a mobilszolgáltató papírjainak értéke a londoni tőzsdén 6 százalékkal ugrott meg, megközelítve a legmagasabb értéket 2007 novembere óta.
Az idén eddig kemény időszakot éltek meg az európai távközlési cégek, a befektetők a rendkívül kiélezett verseny miatt apadó profit és csökkenő bevételek miatt egyre kevésbé bíznak a szektor szereplőiben. A Vodafone felvásárlásáról szóló hír azonban kedvező irányba befolyásolta többek között a France Telecom papírjainak árát is, 1,6 százalékkal nőtt az értékük. Hasonló folyamat játszódott le a Bouygues Telecom esetében, a vállalat részvényei 2,2 százalékkal drágultak. A Telecom Italia papírjainál 0,5, míg a Deutsche Telekomnál 1,1 százalékos erősödést hozott a hír.
A két vevőjelölt, a Verizon és az AT$amp;T a beszámoló szerint felosztaná egymás között a brit cég érdekeltségeit. Az előbbi cég megvásárolná a Vodafone 45 százalékos tulajdonrészét a Verizon Wireless-ben, vagyis gyakorlatilag a vállalat amerikai érdekeltségét venné meg. Ez egyébként nem számít teljesen új információnak, március 24-én a brit Sunday Times már felvetette egy ilyen ügylet lehetőségét, akkor 135 milliárd dollárra becsülték ennek a tranzakciónak az értékét.
A Vodafone Egyesült Államokon kívüli tevékenysége kerülne az AT$amp;T-hez, amellyel az amerikai távközlési társaság új piacokon vethetné meg a lábát, megalapozva a jövőbeni növekedést. A hírben említett vételár egyébként jókora, 40 százalékos prémiumot jelent a Vodafone hétfői árfolyamához képest. Amennyiben megvalósul a tranzakció az minden idők legnagyobb értékű vállalati felvásárlása lenne. A csúcsot jelenleg az AOL tartja, a társaság ugyanis 2001-ben 164 milliárd dollárt fizetett a Time Warnerért.
A Vodafone eladásáról szóló hírre egyelőre nem reagáltak az érintettek, de a teljes felvásárlás mellett egyéb forgatókönyv is elképzelhető. Így például a Sunday Times azt valószínűsítette korábban, hogy csak az amerikai érdekeltségétől válik majd meg a társaság, és az ebből az ügyletből származó bevételt az európai piacon költi el, a mobilpiac mellett a vezetékes szegmensben is megjelenve, például kábelszolgáltatók megvásárlásával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.