Közel öt hónapos hercehurca után a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) végül úgy határozott, hogy az Osztrák Postához tartozó Feibra Kft. nem felel meg valamennyi előírt jogszabályi feltételnek, ezért nem tudja kiadni számára a szolgáltatási engedélyt.
A hatóság szerint a törvény által előírt körültekintő és alapos megfelelési vizsgálatot folytattak le, amelynek során több feltétel teljesülésében is hiányosságokat találtak. „A vizsgálat során a hatóság a többi között megállapította, hogy a cég számviteli eljárásai jelenleg még nem kellően áttekinthetőek, így egyetemes postai szolgáltatást helyettesítő postai szolgáltatóként nem felel meg a jogszabályban rögzített követelményeknek, azaz ilyen tevékenységet egyelőre nem végezhet. A társaság eddigi postai tevékenységeit természetesen zavartalanul folytathatja” – indokolta a döntését a hatóság. Hozzátették: a hazai postai szolgáltatásokat igénybe vevők érdekében az NMHH kiemelt feladatának tekinti a postai liberalizációról szóló törvényben foglaltak maradéktalan érvényesítését. Ezért eddigi gyakorlatával összhangban a jövőben is azt kívánja elősegíteni, hogy a hazai postai szolgáltatásokban szerepet vállalni kívánó szereplők minden tekintetben, maradéktalanul megfeleljenek az uniós és magyar jogszabályokban rögzített feltételeknek.
Az osztrák állami tulajdonban álló Feibra idén januárban nyújtott be kérelmét a hatósághoz, hogy meglévő postai tevékenységein túl egyetemes postai szolgáltatást helyettesítő szolgáltatást is elláthasson Magyarországon. Budapesten és az agglomeráció 15 városában (köztük Érd, Szentendre, Budaörs és Szigetszentmiklós) lépett volna be az ötven grammnál kisebb küldemények piacára. „Hivatalosan még nem kaptunk tájékoztatást, de az ügyvédeink meg fogják vizsgálni, hogy milyen jogorvoslati lehetőségeink vannak a hazai és a nemzetközi fórumokon. Egyeztetni fogunk a tulajdonossal a következő lépésekről” – tájékoztatta a Feibra a Világgazdaságot. Úgy tudjuk, hogy az NMHH a céget később értesítette, mint a sajtót.
A Magyar Posta így fellélegezhet, hiszen bár januártól nyitott a piac, mégis egyelőre egyedüli szereplője lesz, így nem kell versenyeznie a szolgáltatásaival. A versenyben ugyanis nagy valószínűséggel veszítene az osztrák riválisával szemben. Az Österreichische Post AG 2012-ben 2,3 milliárd eurós (700 milliárd forint) bevétellel és 8,9 százalékos növekedéssel 182 millió eurós (54 milliárd forint) üzemi eredménnyel zárt, miközben 23,4 ezer alkalmazottja van. A Magyar Postának még nincsenek meg a tavalyi számai, de 2011-ben közel 34 ezer dolgozóval 194 milliárd forintos, az előző évit 3 milliárddal meghaladó nettó árbevétellel zárt, üzemi eredménye viszont nagyjából egymilliárd forintos esés után mindössze 2,7 milliárd forint lett. Az adózás utáni eredménye 2,07 milliárd volt az egy évvel korábbi 3,2 milliárd után. A világszerte tapasztalható levélmennyiség-csökkenést az állami vállalat is megérezte, a 2011-es adatai szerint bevételeinek még mindig 49 százaléka, mintegy 86 milliárd forint származik a levélpostai szolgáltatásokból. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják Nyugat-Európában, hogy a liberalizáció miatt akár 10–20 százalékot is elérhet a díjak csökkenése.
Változatlan üzleti terv
A Magyar Posta nem kívánt a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság döntésével kapcsolatban állást foglalni. „A menedzsment – a felelős gazdálkodás érdekében – a 2013-as üzleti terv összeállításakor számolt a piacnyitás hatásaival és ennek figyelembevételével készítette azt el. Az év első felében járunk, egyelőre nem lehet megítélni, milyen hatások következnek be, ezért jelenleg nem indokolt az üzleti terv módosítása” – közölte a Magyar Posta a Világgazdasággal. Szarka Zsolt vezérigazgató lapunk kérdésére korábban elmondta: 2012-ben is nyereséges évet zártak, de a végleges számokra még várni kell.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.