Februárban a külföldi vendégek 489 ezer vendégéjszakát töltöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken, számuk 18, az éjszakáké pedig 13 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A legjelentősebb küldő országok közül – a Németországból és az Oroszországból – érkező vendégek eltöltött éjszakáinak száma csökkent, míg az Ausztriából, az Egyesült Királyságból, az Olaszországból és a Csehországból érkező vendégek éjszakáinak száma nőtt.
A külföldivendég-éjszakák számát tekintve három turisztikai régióban bővülést regisztráltak (Budapest–Közép-Duna-vidék, Észak-Magyarország, valamint Nyugat-Dunántúl). Az összvendégforgalom alakulásában meghatározó volt a MALÉV 2012. februári csődje, a fapados járatok térnyerésével az utazóközönség szerkezete is átalakult.
Az év második hónapjában a belföldi vendégek 499 ezer vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken, számuk 6,5, az éjszakáké pedig 4,0 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszaki értéket. A vendégforgalom növekedése négy turisztikai régiót érintett (Észak-Magyarország, Észak-Alföld, Dél-Dunántúl, Balaton). A belföldivendég-forgalom 83 százalékát fogadó szállodákban a vendégéjszakák száma 6,3 százalékkal nőtt.
Februárban a szállodák szobakihasználtsága átlagosan 37 százalékos volt, ami 3 százalékponttal magasabb, mint egy évvel korábban. A gyógyszállodák szobáinak igénybevétele átlagon felüli, 51,5 százalékos volt. Februárban a kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 0,7 százalékkal csökkent (13 028 forint), az egy kiadható szállodai szobára jutó árbevétel 7,8 százalékkal emelkedett (4867 forint) 2012. februárhoz képest.
A kereskedelmi szálláshelyek összes folyó áron számított árbevétele 4,8 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel ezelőtt. A kereskedelmi szálláshelyek ugyanebben az időszakban összesen közel 15 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ezen belül a szállásdíjbevétel 7,2 milliárd forint volt. A forint/euró árfolyam 293 forint volt februárban, ami 2 forinttal gyengébb, mint 2012. februárban.
A működő kereskedelmi szálláshelyek jelentése alapján februárban 1419 egység fogadott el Széchenyi Pihenőkártyát. A belföldi vendégek az év második hónapjában 649 millió forint értékben fizettek ezen fizetőeszközzel a szálláshely-szolgáltatásokért.
A szálláshely-szolgáltatást nyújtó – több, különböző ágazatban működő – vállalkozások a szálláshelyeken februárban közvetlenül mintegy 26 ezer főt foglalkoztattak, ami 0,9 százalékkal több az előző év azonos időszakinál.
2013. február 28-án a hazánkban működő kereskedelmi szálláshelyek száma 2058 volt, ezen belül 841 szálloda közel 50 ezer szobával, 805 panzió 9 ezer szobával működött. Az egyéb szálláshelyek (üdülőház, kemping és közösségi szálláshelyek) száma 412 volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.