„Az Európai Unió valóban elfogadhatónak tartja, hogy Magyarországon minden jelentős közbeszerzést a Közgép nyer meg?” – kérdezte négy MSZP-s képviselő is írásban Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési minisztert. Józsa István, Szekeres Imre, Kovács Tibor, Tukacs István többek között azt firtatták, hogy hány közbeszerzési eljáráson indult eddig a Közgép (vagy azzal kapcsolt vállalkozásnak minősülő gazdasági társaság), hány eljárásban volt nyertes (vagy nyertes konzorcium tagja), és ez összesen mekkora összegű megrendelést eredményezett?
Németh Lászlóné válaszában leírta, hogy a Közgép Zrt.-t 2010-ben és 2011-ben egyedüli nyertesként összesen 6 közbeszerzési eljárásban hirdették ki, amelyeknek összértéke megközelítőleg 2,8 milliárd forint volt. A nemzeti fejlesztési miniszter leírja, hogy a Közgép Zrt. a többi esetben konzorcium tagjaként indult eljárásokban, ami azt jelenti, hogy nem egyedüli nyertese volt a fennmaradó eljárásoknak, hanem más, gyakran 2-3 másik céggel, együttműködési megállapodás alapján tett ajánlatot. A tárcavezető azonban nem említ semmilyen összeget válaszában és nem tesz említést a 2012-es évről.
Azt is leírja a miniszter, hogy 2010-2011-ben összesen egy, jogorvoslati eljárással érintett közbeszerzési eljárás volt, amelyben a Közgép Zrt. – konzorciumi tagként a Swietelsky Magyarország, külföldi tulajdonú Kft.-vel együtt – ajánlatot tett, azonban itt is három ajánlattevő indult, így a piaci verseny biztosított volt. Németh Lászlóné az is közli, hogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség átfogó vizsgálatot végzett el 2007-ig visszamenően, sőt a nagyobb értékű beruházások esetében a 2004. áprilisi pénzügyi időszak keretéből finanszírozott és 2007 után megvalósított beruházások esetében is. Ezek szerint, a Közgép részesedése alig haladja meg a 11 százalékot. Az 1 százalékot 16 cég részesedése haladja meg, 2-3 százalékos részesedéssel olyan cégek bírnak, mint a Nyugatmagyarországi Vasútépítők, a Sade, a Siemens, a Thales, a Sadesa, a Dobrastav, vagy a Kelet-út Szabadics.
A nyertes 16 legjelentősebb cégből 7 volt helyi, vagy magyar cég 32 százalékos részesedéssel, míg 9 multinacionális 42 százalékkal. A piac többi szereplője, több, elsősorban helyi közepes és kisméretű cég, 22 százalékos részesedést ért el.
Németh Lászlóné fontosnak tartotta azt is kiemelni, hogy 2010 óta szerinte jelentősen csökkentek a szabálytalanságok közbeszerzési eljárásokban. Szerinte a szabálytalanul elköltött összegek aránya 2009-ben, Bajnai Gordon kormányzásának ideje alatt még 76 volt, 2010 10, míg 2011-ben 6 százalék.
A nemzeti fejlesztési tárcavezető 2012 májusában Varju László MSZP-s képviselőnek írt válaszlevelében az európai uniós finanszírozású beruházások kapcsán 75 milliárd forintos szerződésállományt közölt. A legerősebb piaci szereplő akkor a Közgép Zrt. (17,29 százalékos részesedéssel) volt a Strabag-csoport előtt (13,65 százalék).
„A levél azt mutatja számunkra, hogy meg akarják kerülni az egyenes választ. Nem partner abban miniszter asszony, hogy egy közhiteles képviselői kérdésre a közvélemény korrekt képet kapjon arról, hogy valójában mekkora a piaci részesedése a Közgépnek a közbeszerzésekben” – nyilatkozta lapunknak Józsa István, amikor szembesítettük Németh Lászlóné miniszter válaszával. Az MSZP frakcióvezető-helyettese elmondta azt is, hogy szakértőikkel átnézik a Közbeszerzési Értesítőket, mivel a közbeszédben sokkal nagyobb arányú elnyert közbeszerzést említenek a Közgép Zrt. kapcsán.
Konzorciummal nyerni az igazi nagy dobás
Az április 1-jén megjelent Közbeszerzési Értesítő szerint a Közgép Zrt. és a kurityáni székhelyű DHJ Építő Kft. által alkotott konzorciumot kapott megbízást 1,9 milliárd forint értékben a Boldogkő-2012 konzorcium hulladéklerakó rekultivációjára. Az atlatszo.hu szerint a Közgép legutóbb Pakson nyert el egy 3,4 milliárd forintos megbízást.
Az Mfor.hu novemberi összeállítása szerint 2012-ben csaknem 50 milliárdnyi közbeszerzésen hirdették ki nyertesként a Közgép Zrt.-t, vagy azt a konzorciumot, amelyben részt vett. A Magyar Narancs szerint a kormányváltás utáni másfél évben Közgép vezetett konzorciumok több mint 200 milliárd forint értékben nyertek el közbeszerzési tendereket.
2011-ben 75,4 milliárd forint árbevétele volt a társaságnak a 2010-es 49,9 milliárd után, 2008-ban 21,5 milliárd forintos forgalmat bonyolított. A cég elnök-vezérigazgatója, Nyerges Zsolt bizalmas viszonyt ápol a Fidesz gazdasági háttérbirodalmát vezető Simicska Lajossal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.