BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Műtrágya: optimális felhasználás kell

Földművelés A pétfürdői Nitrogénművek Zrt. és az Európai Műtrágyagyártók Szövetsége (Fertilizers Europe) a nitrát típusú műtrágyák felhasználásáról konferenciát szervezett Budapesten. A rendezvényen a Fertilizers Europe által a nitrát típusú műtrágyák népszerűsítésére indított DAN (Directly Available Nitrogen) kampány ismertetése mellett szó esett a mezőgazdaság jelenlegi helyzetéről, a jövőbeli tervekről, valamint a környezetbarát műtrágyázásról is.

"A nitrogén a növények fejlődésének és növekedésének alapja, hiánya gátolja a növény fejlődését. Hazánk azonban nitrogén felhasználás tekintetében az uniós lista végén áll, ezért elengedhetetlen a talajvizsgálatra alapozott okszerű műtrágyázás alkalmazása" – emelte ki a konferencián Hoffmann Richárd a Kaposvári Egyetem adjunktusa. Ezért Szépe Ferenc a Vidékfejlesztési Minisztérium főosztályvezetője beszédében kiemelte, hogy a jövőben a támogatások odaítélésének feltételeként is szabhatják az optimális műtrágya felhasználást. Blazsek István, a Nitrogénművek Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy a Föld lakosságának 48 százaléka éhezne, ha nem használnának ásványi eredetű műtrágyákat. Előadásában a nitrogén alapú műtrágyák közvetlen és közvetett előnyeit tárta fel az egyéb műtrágyákkal szemben, hangsúlyozva az előbbiek környezetkímélő jellegét.

A Föld növekvő népességének élelmiszer ellátása nem oldható meg korszerű műtrágyák alkalmazása nélkül. A FAO becslései szerint a világ népessége 2050-re eléri a 9,1 milliárdot, így tehát a jelenlegi szinthez képest 70 százalékkal növelni kell az élelmiszer-előállítást. Ez pedig csupán a korszerű műtrágyázás növelésével látszik megoldhatónak.

A műtrágyázás területén azonban Magyarország elmarad az európai átlagtól, noha hazánkban a művelt területek 40 százalékán igen gyenge illetve gyenge a nitrogén tápanyag ellátottság. A mezőgazdaságba vont talajok úgynevezett nitrogénmérlege a nulla érték közelében áll, ezért még inkább szükséges a talajok szakszerű tápanyag visszapótlása. A hozamok és a minőség optimalizálása mellett csak környezetbarát műtrágya használata jöhet szóba, ezért követelményként fogalmazódik meg az ammónia levegőbe történő kibocsátásának csökkentése.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.