A kezdeményezés a jövőben lehetővé tenné, hogy a legfeljebb ötven méter mély kutak vizét fel lehessen használni kereskedelmi célú mezőgazdasági öntözésre egy a vízügyi hatósághoz történő egyszerű bejelentés után. Míg a saját ellátással kapcsolatos, konyhakerti öntözés eddig sem ütközött akadályba, a talajvíz agrárcélú felhasználása engedélyköteles volt. A gyakorlatban azonban az engedélykérést sokan elmulasztották. A most benyújtott jogszabály az eddig illegálisan végzett öntözést is legalizálná.
„Minden olyan kezdeményezés, amely az öntözés elterjedését segíti elő, pozitív és támogatandó” – nyilatkozta a Világgazdaságnak Ruthner Szabolcs. A Vetőmag Szövetség és Terméktanács ügyvezető igazgatója hozzátette: „szűkösen áll Magyarország az öntözött területeket illetően, ám minden új hektár, amelyet öntöznek, magában hordja annak a lehetőségét, hogy valamilyen munkaintenzív tevékenység, nagyobb élőmunka-igényű kultúra jöhessen létre” – fogalmazott Ruthner, aki szerint a döntés jellemzően a kertészeti - és a vetőmag-ágazatot érinti. „Ezekben az ágazatokban a nagy hozzáadott érték miatt kisebb területen is rentábilis tevékenységet lehet folytatni” – tette hozzá az ügyvezető igazgató.
Nem Ruhtner Szabolcs az egyetlen, aki szerint az egyszerűsítésnek kedvező hatása lehet. „Mindenképpen kedvező, hogy a változás megindíthat egy tisztulási folyamatot az öntözésben. Ezzel a mezőgazdasági célú vízfelhasználás egyszerűsödése felé tett egy lépést a jogalkotó” – jelentette ki lapunknak Vancsura József. A Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke szerint az intézkedés jellemzően a kisebb, 20 hektár alatti, tipikusan 5-10 hektáros földeket érinti. „Már az is kedvező, hogy a kisebb gazdaságokban nem kell ezután attól félnie a termelőknek, hogy feljelenti őket a szomszéd” – tette hozzá az elnök.
"Az öntözővíz eddigi törvénytelenül való kinyerését, és felhasználását törvényesíti a jogszabály, hiszen a kutakat gyakran eddig is mezőgazdasági hasznosításra fogták be” – nyilatkozta a Világgazdaságnak Raskó György. Az agrárközgazdász hozzátette: „az intézkedés az eddig szabályellenesen öntözőknek jó, másoknak viszont nem feltétlenül kedvező. A szóban forgó, akár 50 méter mély kutakból kinyerhető víz mennyisége miatt ugyanis előfordulhat, hogy a szomszédos telken nem lesz megfelelő a talajvíz mennyisége.” Raskó szerint a most benyújtott jogszabály nem oldja meg a mezőgazdasági öntözés kérdését, ehhez „víztározók kellenének a Duna mentén, és öntözőcsatornák.
Növeli a termelés biztonságát
„A klíma melegszik, az aszály egyre nagyobb probléma, akkor is, ha az idei év épp nem ilyen. Ezért rendkívül fontos az öntözés, amely jelentősen növelheti a termésbiztonságot” – jelentette ki a Világgazdaságnak Losó József, az Európai Csemegekukorica-gyártók Szövetségének alelnöke. A hazai, világszinten is jelentős csemegekukorica-termelés számára komoly konkurenciát jelent Thaiföld, ahol az éghajlat miatt egy évben háromszor van betakarítás. „Magyarországon csak egyszeri betakarításra van lehetőség, a közép- és kései érésű fajtáknál pedig elengedhetetlen az öntözés” – tette hozzá Losó József.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.