BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mezőgazdaság: Lélegzethez juthatnának

Csökkenni fognak a gabonaárak az év második felében – a legtöbb érintett ezt várja, ám kérdéses, hogy milyen mértékű lesz az áresés. Az állattartók, a húsipar és a baromfifeldolgozók mindenképpen rá lennének szorulva az enyhülésre

Megoszlanak a vélemények arról, mennyibe fog kerülni egy tonnányi gabona az év végén, de a legtöbb szereplő most árcsökkenést valószínűsít. Az alapvetően a világpiac által meghatározott árak az elmúlt években komolyan nőttek, amely elsősorban az állattenyésztőket, valamint az állati termékeket feldolgozó élelmiszeripart hozta rendkívül nehéz helyzetbe.

"Minden Magyarországon működő állattenyésztő és -feldolgozó álma, hogy a takarmányalapanyagként szolgáló termények ára csökkeni kezd” – érzékeltette a helyzetet a Világgazdaságnak Erdélyi István. A legnagyobb hazai pulykafeldolgozó vállalat, a Gallicoop elnök-vezérigazgatója hozzátette: „az elmúlt években kialakult gabonaár-szintek mellett az állatok hízlalása és feldolgozása nem tartható, különösen ha ezt összevetjük a kereskedelem árnyomásával.”

Erdélyi István szerint bár a kukorica idei terméséről ma még korai lenne beszélni, mivel egyelőre a vetés időszakon vagyunk túl, a búza esetében már vannak bíztató jelek. „Az elmúlt időszakban elegendő mennyiségű csapadék volt, ennek eredményeképp jó kilátások vannak az idei búzatermésre.”

Az árakról szólva az elnök-vezérigazgató kijelenetette: „bízom abban, hogy a búza ára az év második felében négyessel kezdődik majd, tonnánként 45-47 ezer forintos árat tartok valószínűnek. Ez számottevően alacsonyabb lenne az eddigieknél, ám ég így is nagyjából 10 százalékkal magasabb árat jelent a tavalyelőtti árszintekhez képest” – figyelmeztetett Erdélyi István, aki szerint hasonló folyamatokat lehet megfigyelni a szója esetében is. „A szója ára most 550 dollár körül mozog, a várakozásaink szerint ez csökkenni fog, az év második felére 500 dollár körüli tonnánkénti árra számítok. A tavalyelőtti 440 dollár körüli árhoz képest ez még így is sokkal drágább takarmányt fog jelenteni” – jelentette ki Erdélyi. Szerinte ennek eredményeként a hazai állattartók és feldolgozók továbbra is magas árak mellett kénytelenek dolgozni, bár kétségkívül enyhül valamelyest a rájuk nehezedő nyomás.

Mindezek miatt elkerülhetetlen a továbbiakban a baromfitermékek árának emelése – véli Erdélyi István, aki emlékeztetett: az elmúlt hónapokban Magyarországon négy üzem hagyta abba a pulykavágást az ágazat nehéz helyzete miatt. Ennek következtében a tavalyi 109 ezer tonnás magyarországi pulykavágás idén 80 ezer tonna körüli mennyiségre csökkenhet – nyilatkozta a vezérigazgató.

Bár a takarmány-alapanyagok árcsökkenését töben valószínűsítik, annak várt, és kedvezőnek tartott mértékéről természetesen megoszlanak a vélemények. „Vannak olyan hírek, amely szerint a búza ára akár 50 ezer forint alá is mehet tonnánként. Ez a termelőknek nem lenne jó, ezt az árszintet mindenképpen meg kellene haladnia a búza árának. Erre van még esély, ahogy arra is, hogy hektáronként 5 tonnánál nagyobb termés legyen. Ebben az esetben a termelők is jól járnának az idei évben” – nyilatkozta a Világgazdaságnak Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke az idei kilátásokat elemezve.

A közepesnél jobb termést vár a miniszter

„A gabonaárakat idehaza is a globális folyamatok, és az ennek következtében kialakult árak határozzák meg. Bár a magyarországi terméseredményeknek természetesen van jelentősége, az ármeghatározás alapvetően világpiaci folyamatok eredménye” – szögezte le a Világazdaság kérdésére Fazekas Sándor. A vidékfejlesztési miniszter szerint ezért ma még „felelősséggel nem lehet nyilatkozni az év végére kialakuló árakról, minden ilyen kísérlet csak találgatás vagy spekuláció lenne.”

A miniszter ugyanakkor lapunknak kijelentette: „alapvetően derűlátó vagyok az idei búzatermést illetően, azt gondolom, hogy a betakarítás után a közepesnél jobb termésről tudnak beszámolni a termelők országos szinten.”

A miniszter ugyanakkor lapunknak kijelentette: „alapvetően derűlátó vagyok az idei búzatermést illetően, azt gondolom, hogy a betakarítás után a közepesnél jobb termésről tudnak beszámolni a termelők országos szinten.” -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.