A tanulmány egyik szerzője, Nagy Sándor Gyula, a Budapesti Corvinus Egyetem adjunktusa lapunknak elmondta: a vissza nem térítendő támogatásoknak két negatív hatása is megfigyelhető. Az egyik szerint a finanszírozott beruházások egy része támogatás nélkül is megvalósulna, így az uniós forrás kiváltja a banki finanszírozást vagy a cég saját tőkéjét (holtteher-hatás). A másik szerint a hazai kereslet korlátozottsága miatt a támogatott vállalkozás csak az EU-forrást nem szerzett cégek rovására fejlődik (helyettesítési hatás). Az exportra is termelő cégek esetében azonban ez utóbbi hatás kevésbé, vagy egyáltalán nem érvényesül.
A közel 1100 cég megkérdezése alapján készült elemzés újdonsága az, hogy kimutatta: ez a két hatás negatív korrelációban áll egymással. Az uniós forrást elnyerő exportőr cégekről (alacsony helyettesítési hatás) elmondható, hogy esetükben, a nemzetközi versenyképesség miatt nagy valószínűséggel rendelkezésre állt volna az adott beruházáshoz szükséges tőke (magas holtteher hatás). Az EU-pénz folyósítása esetén azonban a cég a meglévő forrását nem használja fel projektjéhez, vagyis nemzetgazdasági szinten nem lesz pluszberuházás.
Míg egy belföldi piacra termelő, kevésbé versenyképes cég esetében (magas helyettesítési hatás) feltehetően az EU-pénz nélkül nem lett volna forrás a beruházásra (alacsony holtteher-hatás). A szakértő szerint a nemzetgazdaság szempontjából hasznosabb lenne, ha a kkv-k tőkehozzáférésének javítását visszatérítendő támogatásokkal és komplex szolgáltató központok kialakításával növelnék.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.