BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ukrán cég adna el turbinát a Paks II-nek

Az ukrajnai Turboatom turbinákat szállítana a paksi atomerőmű új blokkjaihoz, közölte Viktor Szubbotyin vezérigazgató, amikor Bayer Mihály kijevi magyar nagykövet meglátogatta a harkovi céget.

1978 és 1983 között a Turboatom (pontosabban a jogelődje) gyártotta a paksi atomerőmű nyolc turbináját, most pedig éppen ezek korszerűsítésében vesz részt.

A társaság turbinái a világ 45 országban működnek. Legújabb fejlesztése – amellyel Bayer Mihályt is megismertették – egy több mint 1100 megawatt teljesítményű, magas hatásfokú, percenként 1500-es fordulatszámú berendezés. Hasonlóakat már nyolc oroszországi, bulgáriai, illetve ukrajnai atomerőműben használnak.

Turbinát persze más is szállítana a paksi blokkokhoz. Ilyen a majdani tender egy várható pályázója, az orosz Roszatom is, amely a francia Alstommal indított ilyen együttműködést, de kínál nukleáris turbinát az amerikai General Electric, a japán Hitachi, a német Siemens és a szintén amerikai Westinghouse Electric is.

A magyarországi vállalatoknak inkább a motorok, generátorok, szivattyúk és más berendezések, illetve a kivitelezéssel kapcsolatok építőipari munkák lehetnek érdekesek. Úgy tudjuk például, hogy a hajdani Ganznak az indiai Crompton Greaves által ellenőrzött, tápiószelei cége, a CG Electric Systems Hungary Zrt. például motor és generátor szállítására nyitott. Egy másik Ganz utód, az orosz Atomenergomas többségi tulajdonában lévő Ganz EEG Kft. erőművi szivattyúval szállna be a bővítésbe. A jogelődje generátora ma is működik Pakson.

Jogelődi szinten a BIS Hungary Kft. is részt vett a paksi atomerőmű első fázisának fő építő-kivitelezésében, a Hepenix pedig sok éve partnere az atomerőműnek, amelytől főként a hulladéktároláshoz, kezeléshez és sugármentesítéshez kapcsolódó megbízásokat kap.

A paksi tender majdani kiírója, az MVM Zrt. már bő egy éve elkezdte listába szedni a beruházás esélyes, hazai beszállítóit. Hasonló magyarországi gyűjtésbe (regisztrálásba, előminősítésbe) fogott a Roszatom is. Utóbbi képviselői korábban 30 százalékosra tették a reális magyarországi beszállítói arányt, a cég projektigazgatója, Szergej Bojarkin viszont már 40 százalékról beszélt. Ráadásul azok a cégek, amelyek bekerülnek az orosz társaság beszállítói hálózatába, azoknak a világon a Roszatom által épített összes atomerőművi blokk kapcsán is érkezhetnek megrendeléseik.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.