BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A fogyasztás bővülése kisebb, mint a reálbér növekedése

ÁRAK A KSH adatai szerint az augusztusi infláció csupán 1,3 százalékos volt. Az áruházakban sok termék ára csökkent a tavalyihoz képest, az élelmiszerek azonban még mindig drágák, legalábbis a vásárlók szerint – olvasható az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) honlapján, amely rámutat: a családok költése csak lassan követi a reáljövedelem emelkedését, feltehetően a korábbi években felhizlalt élelmiszerárak, a továbbra is tetemes üzemanyagárak, valamint a háztartások eladósodottsága miatt. A bérek emelkedésének pedig határt szab a gazdaság teljesítménye.

A legális kereskedelemben kapható termékek körében az élelmiszerek, élvezeti cikkek tovább drágultak az egy évvel ezelőtti mértékhez képest: az élelmiszerek 2,7, az élvezeti cikkek 9,1 százalékkal. A húsfélékért közel 5 százalékkal kellett augusztusban többet fizetni, a burgonya pedig közel százalékkal került többe az egy évvel ezelőtti árszinthez képest. A friss zöldségek, gyümölcsök árcédulájára is nagyobb számokat kellett írni. Ugyan olcsóbb lett a tojás és a cukor, de ezek korábban drágultak nagy mértékben.

Az élelmiszervásárlások és az árak egybevetése igazolja az OKSZ szerint, hogy ráférne a piacra az alapvető élelmiszerek általános forgalmiadó-kulcsának csökkentése, amelynek legkedvezőbb hatása a feketézés visszaszorulása lenne. A szövetség úgy véli, hogy a piac tisztulása a termelőknek és a kereskedőknek egyaránt több számlával, nyugtával kísért bevételt hozna, ráadásul hosszabb távon a költségvetés sem járna rosszul. Az elvárható fogyasztói árcsökkentés hasznára viszont szemet vetettek az élelmiszer-feldolgozók, ami kemény árvitákat vetít előre. A kereskedők szerint a forgalmi adókulcs bevezetésekor csökkenteni kell a fogyasztói árakat is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.