BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kábítana az EU: Tízmilliárdba kerülhet nekünk

„Létező veszély az, hogy a nagyobb baromfitermelő országok nyomására az EU előírja a gázos kábítás alkalmazását, jóllehet ennek bevezetésére nem került sor  idén januártól” - jelentette ki a Világgazdaságnak Csorbai Attila. A Baromfi Terméktanács elnöke annak kapcsán beszélt erről lapunknak, hogy a 76. Országos Mezôgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás és Vásár (OMÉK) egyik programpontjaként került sor az állatok védelméről és kíméletéről szóló szakmai konferencia megrendezésére. Az eseményen több ágazat kérdései mellett a baromfiágazat helyzete is szóba került.

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal (EFSA) által tavaly közzétett tanulmány javasolta az Európai Bizottságnak a gázos kábítás bevezetését az uniós baromfiiparban, Brüsszel azonban egyelőre nem döntött a kérdésben.

Csorbai lapunknak kifejtette: a nagyobb pályasebességű vágóhidak esetében valóban gyorsíthatja a működést a gázos kábítás, és állatvédelmi szempontokat is fel szoktak hozni mellette, ám több ellenérv is létezik. „Magyarországon nincs olyan vágóhíd, ahol egy ilyen rendszer kifizetődő lenne, erre csak egy-két szereplő lenne képes a jövőben is. A kicsiknek egyáltalán nem érné meg, miközben az átállás a hazai baromfiágazatnak 8-10 milliárd forintjába kerülne. Ezt a fejlesztést ráadásul nem lehetne elismertetni az árakban” - fejtette ki az elnök.

Probléma Csorbai szerint az is, hogy a gázos kábítás kötelezővé tétele eleve összeegyeztethetetlen a kábítást nem alkalmazó tradicionális vágásmódokkal, így a muszlim halal és a zsidó kóser vágással.

A vallási előírásoknak megfelelő vágással az ágazat több hazai szereplője is él, elsősorban a mohamedán vallásnak megfelelő halal vágás jelent piaci lehetőséget a magyar baromfiipari cégeknek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.