Az időjárás a legérzékenyebben a korai érésű fajtákat érintette, például a Balatonnál kifejezetten gyenge termést hozott a cserszegi fűszeres, igaz, máshol jobban teljesített ez a fajta. A nyári forróság és aszály sem egyformán hatott, míg a móri térséget kifejezetten tragikusan érintette, Balatonboglár területén közel sem végzett ekkora pusztítást a szárazság.
Kocsis László szerint a minőség idei alakulását még nehéz megítélni, évjárathatásról még korai lenne beszélni, de tény, hogy az őszi időjárás alakulása nem kedvez a 2013-as évjáratnak. „Az ősz eleji csapadék még kedvező volt, ám az azt követő, hosszan elhúzódó hűvös időjárás nem tett jót. Az érés egy ponton megrekedt, tíz fok alatt a cukortartalom nem emelkedik tovább, és a savlebomlás sem zajlik, vagyis az ilyen alapanyagból nehéz igazán jó bort készíteni. Ennek ellenére a borászoknak ebből kell a legtöbbet kihozniuk” – fogalmazott a szakértő. Kocsis ugyanakkor hozzátette: elsősorban a kései fajták, és egyes szerencsésebb borvidékek esetében egészen jó borok is születhetnek idén.
A mennyiségi deficit nem új a hazai borászatban. Tavaly Magyarországon mindössze 1,9 millió hektoliter bor termett, ez a mennyiség a hazai fogyasztást sem éri el, hiszen az 2,3 millió hektoliter körül alakul évente. A korábbi szintén félmillió hektoliternyi exportárualap is hiányzott a múlt évben az akkori szélsőséges időjárás miatt.
A tavaly tavaszi fagy és a 2012-es nyári aszály a minőségre nem volt nagyon rossz hatással, de a mennyiséget jelentősen csökkentette. Kiemelkedő teljesítményt ugyanakkor nem hozott a 2012-es évjárat.
A magyar bortermelés összességében a szokásosnál jóval kevesebb volt az elmúlt néhány évben, ezért a Magyarországra irányuló borimport fokozatosan nőtt. Ezt a tendenciát csak felerősítette az, hogy a vásárlóerő gyenge volt az elmúlt években, ezért a fogyasztók az olcsóbb, jellemzően olasz borok felé fordultak, a hazai borászok fokozatos piacvesztést voltak kénytelenek elkönyvelni.
Egyelőre lokalizált a fertőzés
Komoly veszélyt jelent a szakértők szerint az idehaza is megjelent aranyszínű sárgaság fitoplazma, amelyet egyelőre csak Zala megyében, Lenti térségében észleltek, viszonylag kis helyen. A betegség a szőlő egyik legveszélyesebb kórokozója, amely Európa számos országában már megtelepedett, ám Magyarországon még újnak számít. A fertőzés miatt a szőlőtőkék terméshozama 20-50 százalékkal csökkenhet, végül a növények elpusztulnak. A beteg növények száma évente megtízszereződhet. Súlyosbítja a problémát, hogy a betegség ellen nincs megfelelő növényvédőszer, csak a kórt terjesztő szőlőkabóca irtásával lehet ellene védekezni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.