A Fővárosi Főügyészség különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntett kísérlete, valamint hivatali visszaélés bűntett gyanúja miatt múlt pénteken rendelt el nyomozást. A jelenlegi adatok szerint a 2012/2013 gazdálkodási évben az MVH egy vezető beosztású dolgozója és annak bűntársai szervezett módon követtek el visszaéléseket: a MVH által kezelt uniós földalapú támogatások jogosulatlan igénybevétele céljából az erre a célra szervezett gazdasági társaságok révén több száz millió forint értékben valótlan tartalmú területalapú támogatási kérelmeket nyújtottak be - olvasható a közleményben.
A pénz kifizetését az időközben megindult büntetőeljárás meghiúsította - tették hozzá.
A nyomozással megbízott Nemzeti Adó- és Vámhivatal pénzügyi nyomozói múlt pénteken gyanúsítottként hallgatták ki, majd őrizetbe vették az MVH vezető beosztású dolgozóját, valamint annak három bűntársát. A Fővárosi Főügyészség mind a négy gyanúsított esetében indítványozta előzetes letartóztatásukat. A Pesti Központi Kerületi Bíróság az indítványt megalapozottnak találta és vasárnap - a szökés, elrejtőzés, valamint a bizonyítás megnehezítésének veszélyére tekintettel - valamennyiüket előzetes letartóztatásba helyezte.
Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára múlt szerdán sajtótájékoztatón beszélt arról, hogy a tárca információi alapján a Fővárosi Főügyészség nyomozást rendelt el azoknak az ügyében, akik bűncselekménnyel akartak megszerezni uniós területalapú támogatásokat.
Az ügy részleteiről Budai Gyula annyit mondott: ezek a bűnözői körök az idén hoztak létre olyan gazdasági társaságokat, amelyek május 15-e után kérelmeket nyújtottak be területalapú támogatásokra. A cégek olyan területekre adtak be támogatási igényt, amelyeket nem béreltek, nem használtak, tehát amelyekre nem volt jogosultságuk.
A tárca információi szerint 24 cégről, és 400 millió forintos támogatási igényről van szó. Budai Gyula szerint "blődség" a Gőgös Zoltán szocialista politikus által említett egymilliárd forint.
Az államtitkár tájékoztatása szerint a tárca már februártól az információk birtokában volt, a hatóságokkal együttműködve az érintett cégeket figyelemmel kísérték, a támogatási kérelmek benyújtása után pedig intézkedtek, hogy az igényléseket ne fizessék ki. Sem az Európai Uniót, sem a magyar államot nem érte kár - szögezte le Budai Gyula.
Az Európai Unió által fizetett területalapú támogatás az egyik legfontosabb bevételi forrás a termelők számára, amely jelenleg hektáronként meghaladja a 65 ezer forintot. A területalapú mindig a föld használóját illeti meg, de a gyakorlatban a földbérleti díjakat a legtöbb esetben ehhez igazítják, így a területalapú sok esetben a föld tulajdonosához kerül.
A területalapúnak különösen gyenge vagy közepes években van jelentősége, az időjárás alakulása miatt a termelőknek nagy szükségük van a területalapú támogatás idei kifizetésére, az október közepén esedékes átutalástól az idei év nagyban függ a gazdálkodók számára. Minderre azért van nagy szükség, mert az idei termés mennyiségét és árát tekintve csupán arra volt elegendő, hogy a gazdálkodáshoz szükséges hitelt vissza tudják fizetni a gazdálkodók.
Fontos kiadást jelentenek azonban a földbérleti díjak, ezeket pedig hagyományosan karácsonyig szokás rendezni. A gazdálkodókat megillető területalapú támogatás idejében megérkezve képes fedezni az év végéig esedékes földbérleti díjakat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.