BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Befagyott a kukoricaexport

Hiába több a gabonatermés a tavalyinál, az árak zuhanása miatt apad a gazdák bevétele. A globális kínálat bőséges, a rekordmennyiségű ukrán kukorica annyira lenyomja az árakat, hogy a termelők egy része inkább kivár

Egy év alatt drámai zuhanást élt meg több szántóföldi növény ára, igaz, a tavalyi rekordárakhoz képest. Jelenleg a csúcsminőségű javítóbúza is csak 50 ezer forintért kel el, az árpa 46-47 ezer forint körül van, és olcsóbb lett a napraforgó is. A máskor a hazai export gerincét adó kukorica idén olyan olcsó lett, hogy sokan inkább várnak a trendfordulóig. A kukoricatermés gyengébb lett a vártnál, de jóval kedvezőbb, mint tavaly, a hazai igényekre bőven elegendő. A búza és az árpa esetében sem kell aggódni az ellátás miatt.

„A terméseredmények hiába lettek jobbak a tavalyinál, az árak csökkenéséből adódóan az idén termelt profit és az árbevétel is lényegesen elmarad az egy évvel korábbitól” – nyilatkozta a Világgazdaságnak Raskó György. Az agrárközgazdász szerint a termelők számára áthidalható egy-egy ilyen gyengébb év, de az agráriumban elkölthető jövedelem kisebb lesz. Míg a javító minőségű búza ára lassan emelkedik, a kukorica esetében a termelők jobbára inkább kivárnak az értékesítéssel. A világ más részein, de például a szomszédos Ukrajnában is olyan jó termés lett, hogy a tengeri a korábbiakhoz képest rendkívül olcsón beszerezhető. Az ukrán kukorica már 30–35 ezer forint között elérhető tonnánként. Ennyiért a hazai gazdák inkább nem adják el, ezért – hacsak nincs szükségük sürgősen pénzre – várnak akár tavaszig, arra számítva, hogy esetleg felmegy az ára a kukoricának.

Ez a várakozás egyelőre nem különösebben megalapozott. „Többen vannak, akik átviszik az idei kukoricatermést a következő évre, abban bízva, hogy néhány hónap múlva esetleg drágábban értékesíthetik, ezt a várakozást azonban nem erősítik meg a tőzsdei jegyzések” – nyilatkozta a Világgazdaságnak Vancsura József. A Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke lapunknak hozzátette: az idei év problémája az, hogy a termésmennyiség nem nőtt olyan mértékben, mint amilyen mértékben zuhant az egyes termények ára. Összességében Vancsura szerint a tavalyihoz képest mintegy negyedével több termés lett, ám az árak csaknem megfeleződtek egy év alatt. „Ez sokak számára vesztes pozíció, különösen ott nehéz a helyzet, ahol a belvíz, vagy a nyári aszály komoly károkat okozott” – tette hozzá Vancsura. Az árstabilitás elmaradása miatt a termelők hozzávetőleg 40–50 százaléka nem realizál hasznot az idei évben.

Vancsura szerint jó áron nem könnyű értékesíteni a kukoricát, de el lehet adni. A mérvadó mennyiségekkel kereskedő szereplők esetenként jobb árat tudnak kialkudni maguknak. „Száz és ezer tonnás tételeket keresnek a nemzetközi piacokon, ezeket a mennyiségeket nyomott áron, de értékesíteni lehet. Ehhez a kínálati pozícióhoz azonban a termelőknek integrátorokhoz kell kapcsolódniuk, közös tárolót kell fenntartaniuk. Ez a jövő” – fogalmazott a Gabonaszövetség elnöke.

Jobb is lehetett volna

A kukorica termése így is gyengébb lett a nyáron vártnál, a csökkenés oka az augusztusi aszály pusztító hatása volt. A kukoricatermés így is elegendő a hazai felhasználást tekintve, döntően azért, mert már nagyon kevés haszonállat van Magyarországon. Emellett természetesen jóval kevesebbet tudnak exportálni a hazai termelők a korábbi évekkel összehasonlítva. A legnagyobb probléma ott lép fel, ahol a termelő kukoricája kiszáradt, ugyanakkor állatai vannak. Az aszályos, ám állatállományban gazdag területeken lehet országon belül a legdrágább a kukorica, ám ez még így is jelentősen alacsonyabb, mint egy éve.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.