A növekedés mértéke megközelítette az amerikai piackutató egész évre vonatkozó 5,7 százalékos előrejelzését. Az idei első félévi teljesítmény valamelyest meghaladja a tavalyi első félév 5,1 százalékos növekedését, ami a javulás jeleként is értelmezhető az eurózónában azt megelőzően tapasztalt bizonytalanságot követően. Az IDC várakozásai szerint a következő években is folytatódhat a pozitív szcenárió.
A szoftverek a mai gazdasági körülmények között még fontosabb szerepet töltenek be, segítségükkel lehet hozzáférni, menedzselni és megosztani az információkat, legyenek azok strukturáltak, vagy strukturálatlanok – vélik a piackutató elemzői.
A piac mindhárom elsődleges szegmensében, az alkalmazás szoftvereknél, az alkalmazásfejlesztőknél, valamint a rendszerinfrastruktúra szoftvereknél az idei első félévben 5-6 százalék közötti növekedés volt megfigyelhető. Közülük is a legjobban az alkalmazás szegmens teljesített 5,8 százalékos gyarapodással, a tartalom és a kollaborációs alkalmazások piacának köszönhetően. A kollaborációs piacon belül a vállalati közösségi hálózati megoldások 28,3 százalékkal teljesítették túl az egy évvel korábbi növekedést, és ezzel a teljes kollaborációs alkalmazás piac közel 13 százalékát képviselik már. Az utóbbi 5 évben ez a szegmens, amelyben olyan érett megoldások vannak, mint az elektronikus levelezés mégis tudott 10 százalékpontot javulni. A korábbi évekkel szemben az ügyfélkapcsolati menedzsment szoftverek(CRM) nem növekedtek, de nem is csökkentek, míg a tartalom applikációs megoldások iránt élénkült a kereslet.
Az alkalmazás szoftver piacon 1 százalékponttal 15 százalék közelébe erősítette vezető pozícióját a Microsoft, az ötösfogat tagja még az SAP, az Oracle, az IBM, és az Intuit.
Az alkalmazásfejlesztő szoftverek adják a teljes szoftverpiac 23,4 százalékát, ezek növekedése valamivel átlag alatt 5,1 százalékos volt. Ezen belül az integrációs és folyamatautomatizáló köztes szoftverek és a strukturált adatmenedzsment megoldások piaca 6 százalékot meghaladóan tudott bővülni az idei első félévben. Az előbbit az üzleti folyamat menedzsment, az utóbbit a relációs adatbázis menedzsment rendszerek piacának a 7 százalékos növekedése hajtotta, amit pedig a Big Data és az elemző szoftverek mind nagyobb mértékű használata fűt. Utóbbiak növekedése megközelíti a korábban említett vállalati közösségi szoftverekéét. Ami a szállítói oldalt illeti, ezt a piaci szegmenst az Oracle vezeti 23,1 százalékkal, őt követi az IBM, a Microsoft, az SAP, és a SAS. Az utóbbi kettő érte el a legnagyobb arányú növekedést, köszönhetően a relációs adatbázis-kezelő megoldásaiknak.
A rendszerinfrastruktúra szoftverek szegmensében, ami a teljes szoftverpiac további 23,4 százalékát adja a növekedés mértéke az idei első félévben 5,1 százalék volt. Ezen belül a rendszer szoftvereké több mint 8 százalékot bővült, köszönhetően a Windows 8-nak, valamint a Vmware és a Citrix felhő alapú megoldásainak. Ezen a piacon a szállítók között az éllovas a Microsoft 30,1 százalékos részesedéssel, a redmondi óriást követi még az első ötben az IBM, a Symantec, az EMC és a VMware.
Ami az egyes földrajzi területeket illeti üzleti szoftverek szempontjából a legnagyobb növekedést Latin Amerika és az USA tudta felmutatni, az előbbiben 8,6, az utóbbiban 7,9 százalék volt a bővülés mértéke, így az amerikai kontinens együttvéve 52,8 százalékos részesedésre tett szert. Ez egy százalékponttal jobb az egy évvel korábbinál. Nyugat-Európa a várakozásoknak megfelelően lassú növekedésbe kezdett, a piac bővülése 5,1 százalékos volt. Az ázsiai országokban, Japánt kivéve 6,6 százalék volt a javulás. Japánban viszont a jen leértékelése az egyébként a helyi valutában pozitív fejlődést, dollárban 9,2 százalékos visszaeséssé változtatta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.