Hét ország tizenhárom partnerének együttműködésével működik a NO-BLE Ideas projekt, mely az agrárium és az élelmiszeripar kutatási tevékenységeit szeretné elérhetővé tenni a potenciális befektetőknek. A projekt az Európai Unió és a résztvevő országok társfinanszírozásával a Dél-kelet Európai transznacionális program (SEE Program) keretében valósul meg. Magyarország mellett Olaszország, Bulgária, Románia, Szlovénia, Szerbia és Albánia vesz részt a programban.
Ez lehetőséget ad a kisebb és nagyobb vállalkozásoknak is, tehát kidolgozottabb projektek is sikerrel vehetnek részt a befektetőkért folytatott versenyben – nyilatkozta a Világgazdaságnak Márta Attila, a lebonyolító Innoreg Közép-magyarországi Regionális Innovációs Ügynökség (KM-RIÜ) alelnöke. A program minden az agrárium és az élelmiszertermelés területén felmerülő ötletből merít, és lehet pályázni élelmiszergazdasághoz kapcsolódó gépgyártási, valamint logisztikai és számítástechnikai projektekkel is. Márta hozzátette: a program tavaly ősszel kezdődött az innovátorok és a kockázati tőkebefektetők összehozására alkalmas internetes platform létrehozásával. Az idei évben még összegyűjtik az ötleteket, jövőre pedig egy szakmai bizottság választja ki a legjobbakat. „Ez a kiválasztás csupán egyfajta segítségnyújtás, a befektetők ugyanis az összes befutó ötletből választhatnak olyat, amelyben fantáziát látnak” – tette hozzá Márta Attila.
„A program révén a jó ötletekhez könnyebb befektetőt találni, fontos lenne ugyanakkor, hogy a hazai ötletek idehaza valósuljanak meg. A folyamat végén tehát nem az ötletnek, hanem a terméknek kell elhagynia az országot” – nyilatkozta a Világgazdaságnak Ugrin András, az Omnipack Első Magyar Csomagolástechnikai Klaszter elnöke, amely a KM-RIÜ együttműködő partnere. Hozzátette: „fontos lenne ugyanakkor, hogy a hazai innovációs ötletek idehaza valósuljanak meg, még ha a befektető adott esetben másik uniós tagállamból érkezik is. A folyamat végén tehát nem az ötletnek, hanem a terméknek kell elhagynia az országot.”
Ugrin hozzátette: a Csomagolástechnikai Klaszter nevében több ötlettel is pályáznak a projekt keretein belül. „A beadott ötletek között szerepel olyan széleskörűen hasznosítható, biológiailag lebomló csomagolóanyag, amely az ipari kukorica keményítőjéből illetve politejsavból állítható elő, valamint szó van egy speciális bio-feldolgózó és csomagoló hálózatról is.
Utóbbi a néhány hektáron működő kisebb biogazdaságoknak lehet hasznos. Ez azért is rejt magában üzleti lehetőséget, mert a termékek így elkerüli a nagykereskedelmi partnert, amely árelőnyt jelent” – fejtette ki az elnök, aki elmondta: a mezőgazdasági munkák esetén használható mobil kiszolgáló építményekkel is pályáznak.
A befektető tanácsadással is segít
A program keretein belül akár már működő projektet, akár egy ötletet fel lehet karolni, és úgy támogatni, hogy abból üzleti siker lehessen – mondta lapunknak Gaál Csaba, aki a befektetői oldalról vesz részt a programban. A Core Venture Kockázati Tőkealap Kezelő Zrt. vezérigazgatója hozzátette: „mi klasszikus pénzügyi befektetők vagyunk, és igyekszünk üzletfejlesztési támogatást is adni, inkább már egy sikeres inkubáción átesett projektet karolnánk fel. Olyan fázisban lévő ötletet keresünk tehát, ahol az alapkérdések már tisztázottak, és világos, hogy a projektnek mi a célja” – tette hozzá Gaál Csaba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.