BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Agrártámogatások: szigorúbb ellenőrzés jön

A korábbinál várhatóan lényegesen több és átfogóbb helyszíni ellenőrzést végeznek majd a 2014-2020-as támogatási ciklusban az EU-s agrár- és vidékfejlesztési támogatásokat igazoló szervek – köztük Magyarországon a KPMG.

Ráadásul a következő évtől kezdődően az igazoló szervi ellenőrzések egyre nagyobb hányada előzi majd meg a kifizetéseket, így pórul járhatnak azok, akik az utólagos ellenőrzési rendszert kihasználva próbáltak előnyhöz jutni – hívja fel a figyelmet az Agrármarketing Centrum hírlevele.

Lezárult az Európai Unió 2007-13-as agrártámogatási ciklusa, és gőzerővel folyik a 2014-20-as ciklus támogatási rendjének kidolgozása. Az EU a váltással egy időben felülvizsgálta a támogatások ellenőrzésének rendszerét is. A 2014-től bevezetni kívánt változás lényege, hogy a korábbinál hatékonyabban szűrje ki a hibás kifizetéseket az ellenőrzési rendszer egyszerűsítésével egyidejűleg.

Nemcsak az ellenőrzés gyakorisága változik az új rendszerben, hanem az időzítése és a kontroll mélysége is. 2014-től az igazoló szervek már az adott pénzügyi évet megelőzően megkezdik a vizsgálatot, és a mintába került támogatásoknál a teljes támogatási folyamatot górcső alá veszik. A jövőben ezért jelentősen emelkedni fog a helyszíni ellenőrzés alá vont parcellák száma is, mert egy-egy blokkon belül mostantól a parcellák 25-50 százalékánál kell lefolytatni a vizsgálatot, szemben az eddigi szúrópróbaszerű ellenőrzésekkel.

„Az ellenőrzés költségeit illetően pontos számot mondani nehéz lennema még, ám a várakozások szerint legalább húsz százalékos költségnövekedésre kell számítani ezen a téren a korábbi kiadásokhoz képest” – nyilatkozta a Világgazdaságnak Cserháti Gábor. A Magyarországon 2007 óta igazoló szervként működő KPMG igazgatója lapunknak hozzátette: a korábbiaknál komolyabb munkaterhek így összességében milliós nagyságrendű költségnövekedést eredményeznek.

Cserháti ugyanakkor úgy véli, a fokozottabb ellenőrzésnek egyértelmű előnyei vannak. „Az a szempontrendszer, amit vizsgálunk, a jövőben ki fog szélesedni, ám a szereplőkre, a mezőgazdasági termelőkre nehezedő adminisztrációs teher nem fog nőni, a változás indokolatlan többletterhet nem jelent a támogatottak számára” – tette hozzá a Világgazdaságnak Cserháti, mivel „lényegében előrehozunk egy sor vizsgálatot”. Az igazgató szerint ugyanakkor azzal, hogy a preventív jellegű vizsgálatokkal jobban elkerülhetők a csalások, a bürökrácia inkább csökkenhet, mint nőhet. Kiadott támogatásokat visszaszedni költségben és adminisztrációban is sokkal nehézkesebb, mint a preventív vizsgálatok kiterjesztése – vélekedett az igazgató.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.