A hazai mezőgazdaság kibocsátási értéke 2013-ban folyóáron 4 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. Az eredmény mögött a kibocsátásban döntő növénytermesztés jobb terméseredménye, ám a tavalyinál jóval alacsonyabb árszintje áll.
Elsősorban a növénytermesztés nagyobb termelési volumene tette lehetővé az ágazat eredményének növekedését, a termékcsoport értéke az árcsökkenés ellenére is meghaladta a 2012. évit – közölte a KSH. Az állattenyésztés kibocsátási értéke az előző évi szintet alig haladja meg. A bruttó hozzáadott érték nőtt, a munkaerő-ráfordítás azonban elmaradt az egy évvel korábbitól.
Az előzetes adatok alapján 2013-ban a növénytermesztés kibocsátásának volumene több mint ötödével, 22 százalékkal emelkedett a 2012. évihez képest. Számottevően, mintegy harmadával nőtt a kibocsátás szerkezetében meghatározó gabonafélék volumene, a búza és a kukoricatermés is kedvezőbben alakult az egy évvel korábbihoz viszonyítva, ám itt a legnagyobb az árcsökkenés is.
Az élő állatok kibocsátása 3, az állati termékeké 2 százalékkal mérséklődött, így az állattenyésztés teljes termelési volumene 3 százalékkal visszaesett az előző évhez képest.
Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke korábban a Világgazdaságnak elmondta: az idei év problémája az, hogy a termésmennyiség nem nőtt olyan mértékben, mint amilyen mértékben zuhant az egyes termények ára. Összességében Vancsura szerint a tavalyihoz képest mintegy negyedével több termés lett, ám az árak csaknem megfeleződtek egy év alatt. „Ez sokak számára vesztes pozíció, különösen ott nehéz a helyzet, ahol a belvíz, vagy a nyári aszály komoly károkat okozott” – tette hozzá Vancsura. Az árstabilitás elmaradása miatt a termelők hozzávetőleg 40–50 százaléka nem realizál hasznot az idei évben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.