Bár a thai kormány tegnaptól kezdődően Bangkok egész területére, illetve egyes környező tartományokra 60 napos szükségállapotot hirdetett ki, a Külügyminisztérium egyelőre nem változtatott a délkelet-ázsiai ország biztonsági besorolásán. Thaiföld legdélebbi térségei az utazás és ott tartózkodás szempontjából a „II. Fokozott biztonsági kockázatot rejtő országok és térségek” kategóriába tartoznak, de máshol az idegenforgalom feltételei biztosítottak. „A szükségállapot bevezetését és az annak körülményei közötti közigazgatást szabályozó rendelet lehetőséget ad a kormánynak, hogy kijárási tilalmat vezessen be, korlátozza a gyülekezési jogot, valamint a szabad információáramlás és a szabad mozgás jogát. Igénybe veheti továbbá a hadsereget rendfenntartó feladatokra. A bejelentés nem terjedt ki arra, hogy az ügyvezető kormány e lehetőségek közül melyekkel kíván élni” – közölte lapunkkal a Külügyminisztérium. Felhívták ugyanakkor a Thaiföldön tartózkodó, illetve oda utazni szándékozó magyar állampolgárok figyelmét, hogy továbbra is tanúsítsanak fokozott elővigyázatosságot és feltétlenül kerüljék a politikai színezetű tömegmegmozdulásokat.
Thaiföldre szinte valamennyi nagy utazási iroda szervez utakat heti 200 ezer forintos ártól, de a korábbi évekkel ellentétben most nincsenek charterek. „Most van a főszezonja a télből a nyárba típusú utaknak, néhány százan lehetnek most Thaiföldön. Az üdülőhelyek messze vannak Bangkoktól, ezért teljesen békések és biztonságosak” – mondta lapunknak Molnár Judit, a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetsége szóvivője. A nagy kedvenc Phuket, a sziget ma már egész Délkelet-Ázsia egyik legkedveltebb üdülőhelye, reptere évente közel 10 millió turistát fogad. Problémát az okozhat, hogy a legtöbb szervezett út tartalmaz két-három nap bangkoki városnézést, illetve az ottani reptéren szállhatnak át az utasok egy belföldi járatra.
A délkelet-ázsiai ország gazdasága biztosan megérezné, ha megcsappannának az idegenforgalomból származó bevételei. A turisztikai világszervezet (UNWTO) adatai szerint 2012-ben 22 millió turista mintegy 30 milliárd dollárt költött Thaiföldön, az éves GDP 7,3 százaléka származott a turizmusból. A jelentős fejlődést mutatja, hogy 2010-ben még csak 15 millió vendég és 20 milliárd dollár költött.
Egymilliárd turista 2013-ban is
A turisztikai világszervezet 2013-as előzetes adatai szerint tavaly 5 százalékkal nőtt a nemzetközi turistaérkezések száma, ami így megint meghaladta az 1 milliárdos határt. Ezt először 2012-ben sikerült átlépni.
Ázsián belül éppen a délkelet-ázsiai térség volt a legerősebb a maga 10 százalékos növekedésével, amiből Malajzia mellett leginkább Thaiföld vette ki a részét. A világ tíz legfontosabb küldőpiaca közül Oroszország és Kína egyértelműen kiemelkedik, míg a feltörekvő piacok közül a török turisták költenek egyre többet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.