Az érdekvédelmi tömörülés felhívta a figyelmet arra: a Magyarországon megtermelt ipari mák jelentős hányadát a Tiszavasvári Alkaloida Gyár vásárolta fel, illetve a termelők részére előfinanszírozással biztosította a vetőmagot is. „A gyár tulajdonosai mindig a precizitásukról és pontosságukról voltak híresek. Ez alatt azt értem, hogy az ipari mák azon kevés termesztett növények közé tartozik, ahol a vetés idején szerződésben rögzítik az átvételi árat, a betakarítás idején „betakarítási előleget” kap a termelő és az áru kifizetése mindig időben és pontosan történik. A mák egyéb előnyei mellett ezért is a termesztésbe jól beilleszthető, gazdaságosan termeszthető növény” – közölte Isztin Ferenc, a Szövetség elnöke.
Hozzátette: a termelőket „sokkolja a hír”, mely szerint az Alkaloida nem vásárol fel több gubós mákot, és a máktermesztést Tasmániában kívánja folytatni.
A közlemény hozzáteszi: mindeddig egyetlen termelő sem kapott semmilyen írásos tájékoztatást a gyár részéről, sem arról, hogy a szerződéseket egyoldalúan felbontja a gyár, sem pedig a „termelésből való kivonulásról”. A magyar növénytermesztést újabb csapás éri, megint egy olyan növény termesztése marad abba, a piac beszűkülése miatt, amely eredményt hoz. Jelenleg 13 ezer hektár az a terület, amire folyamatban lévő szerződésünk van a gyárral, ha ez kiesik a mák termelési lehetősége ennek töredékére, 2 -3 ezer hektárra zsugorodik – vélik a szakmai szervezetnél.
Magyarország a világ egyik legnagyobb morfiumtermelője, az orvosi céllal fájdalomcsillapítóként használt szert ipari eljárással az Alkaloida gyárában állítják elő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.