A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) mellett a TakarékBank kaphat főszerepet a követező években az agrártámogatások folyósításában, illetve a mezőgazdasági hitelezésben. A Miniszterelnökséget vezető államtitkár, Lázár János szombaton egy szakmai fórumon kijelentette: a köztestület segítségével osztják majd el a következő uniós költségvetési ciklusban rendelkezésre álló mintegy ezermilliárd forintnyi mezőgazdasági támogatást. A jogalkotó és a kormány szándéka szerint az agrárkamarának jó néhány minisztériumi feladatot kell átadni, és a politikai érdekképviseletet is át kell vennie a Magosz-tól – tette hozzá.
Az államtitkár a következő időszak nagy kérdésének nevezte az agrárhitelezést. Elmondta, hogy az OTP szeretett volna ebben monopóliumot szerezni, de a kormány határozott célja, hogy ezt a takarékszövetkezetek rendszerén keresztül bonyolítsák le.
A Szövetkezeti Hitelintézeti hálózatnak már ma is kiemelt szerepe van a hazai agrárfinanszírozásában, jelenleg a mezőgazdasági hitelállomány több, mint 15 százalékát kezelik a takarékok. Az ügyfélkört tekintve a mikro-, valamint kis- és középvállalkozások, az egyéni gazdálkodók, őstermelők vannak hangsúlyosan jelen a TakarékBanknál, amely azonban – a korábbi nyilatkozatok szerint – nyitna a nagyobb szereplők felé is. A TakarékBank vezetői korábban is egyértelművé tették: vezető szerepre törekednek az agrárhitelezésben.
Az agrárkamara – igaz, másképp, de – korábban is kulcsszerepet töltött be az agrártámogatásokban. Két alkalommal is az első helyen végzett a 2008 óta eltelt időszakban a jelenlegi NAK jogelődje az uniós agrártámogatások rangsorában, csak 2009-es és 2011-es eredménye alapján több mint 3,5 milliárd forinttal részesült az EU biztosította keretből. Amikor a kamara nem az első helyen végzett, akkor sem maradt támogatás nélkül, 2012-ben a második helyezettjeként is 1,34 milliárd forintnyi támogatást kapott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.