2013 decemberben a gabonafélék ára 29,0 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbi nagyon magas bázisnál. A búza és kukorica felvásárlási ára ugyan október óta némileg növekedett, de éves alapon előbbi 26, utóbbinál 33,3 százalékkal olcsóbb. Ez, párosulva az 1,3 százalékkal magasabb vágósertésárakkal, azt jelenti, hogy a hízlalással foglalkozó termelők a tavaly javíthattak pozícióikon, és egy állaton – hatékony technológia használata esetén – akár 5-6 ezer forintnyi hasznot is elkönyvelhettek.
A vágóbaromfinál még kedvezőbb a termelők helyzete, az év átlagában 6,1, csak decemberen pedig 12,9 százalékkal volt magasabb a termelői ár, mint egy évvel korábban. Ez az olcsóbb takarmány felhasználása mellett sokat pótol az ágazat által korábban elszenvedett veszteségekből, amelyeket a 2011-ben és 2012-ben jellemző, kirívóan magas globális gabonaárak okoztak.
A szarvasmarha-tartók már nem örülhetnek ennyire: az olcsóbb takarmány jelentette kedvező változásokat nem tudták kihasználni, a vágómarha ára tavaly 19,9 százalékkal csökkent. A tej felvásárlási ára viszont egész évben nőtt, ezért a tehenészetek árbevétele is emelkedett.
Az ipari növények ára 16,8 százalékkal mérséklődött a 2012. decemberihez képest, ezen belül az olajos növényeké 22,4 százalékkal csökkent.
A zöldségfélék ára 5,6 százalékkal emelkedett, míg a gyümölcsféléké összességében nem változott. A burgonya viszont tavaly drasztikusan, 64,4 százalékkal drágult az egész Európára jellemző termésmennyiség-visszaesés hatására, jóllehet már 2012-ben is drágának bizonyult.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.