BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tízszer annyi földhasználó

A pályázaton meghirdetett állami földek bérleti jogát 82 százalékban természetes személyek nyerték, ők művelhetik az érintett területek 72 százalékát is – hangzott el a Földet a Gazdáknak Program tegnapi zárórendezvényén.

Mintegy két éve kezdett bele a kormány a Földet a Gazdáknak Programba. A kezdeményezés célja az volt, hogy az állami földeket családi gazdálkodóknak és fiatal gazdáknak adják bérbe. „A programban csaknem 250 ezer ezer hektárnyi olyan földet juttatnak a pályázóknak, amelyeknek lejár, vagy már lejárt a szerződése, és ma már a hatezredik nyertes gazdálkodónak gratulálhatunk” – jelentette ki Fazekas Sándor kedden Budapesten. A vidékfejlesztési miniszter azon az eseményen beszélt erről, amelyet a Földet a Gazdáknak Program lezárásának alkalmából rendeztek. A miniszter hozzátette: a pályáztatás során a cél az agrárközéposztály megerősítése volt, és feltételként szabták az állattartás vállalását is. Ennek eredményeképpen egy olyan egyedülálló programot sikerült lebonyolítani, amely példa nélküli az ország történetében – fogalmazott Fazekas Sándor.

A vidékfejlesztési miniszter kitért a földprogramot ért kritikákra is. „Minden szükséges vizsgálatot lefolytattunk azokon a pontokon, ahol valami vád felmerült, és állunk a további ellenőrzések elé is” – jelentette ki. Megjegyezte: a földforgalmi törvénnyel kapcsolatos osztrák kifogások is ismertek, és a „politikai csatazaj sem csitul”. Fazekas kijelentette: míg az ellenzék programjában foglaltak szerint akár jogi személyek, tehát gazdasági társaságok is vehetnének földet, a földforgalmi törvény egyértelműen szabályozza, hogy földet csak földműves vehet. „Ezzel a jogszabály szigorú védelmet nyújt a magyar földnek” – tette hozzá.

A kormány kiemelten kezeli a földet, mint nemzeti értéket – fejtette ki az eseményen Bitay Márton. Az állami földprogramért felelős államtitkár hozzátette: ennek érdekében az agrárkormányzat megalkotta az új földforgalmi törvényt, amely képes megvédeni a termőföldet a spekulánsoktól és a befektetőktől. Ennek érdekében lépnek fel a zsebszerződések ellen is, hogy visszaszerezzék a „csalárd módon megszerzett földeket”, valamint ennek érdekében szeretnék leszorítani az agrárvállalkozások arányát a jelenleginél jóval alacsonyabbra, húsz százalékra – fejtette ki Bitay Márton.

A programban érintett összesen 277 ezer hektárnyi területből 135 ezer a Nemzeti Földalapkezelő (NFA) által kezelt terület, több mint 140 ezer hektár pedig a Nemzeti Parkok területe. Mindeddig 221 ezer hektárnyi területet adtak eredményesen haszonbérbe, valamivel több, mint 55 ezer hektárról pedig újra ki fognak írni pályázatot – ismertette Bitay. Az államtitkár hangsúlyozta: a nyertesek mindössze 18 százaléka volt jogi személy, a földeket 82 százalékban természetes személyek vehették bérbe, és utóbbi csoport az, amely a terület 72 százalékát művelheti a jövőben. „Nem igaz tehát, hogy a nagy területeket cégek nyerték, az igazság az, hogy megtízszereztük a földhasználók számát” – tette hozzá Bitay Márton.

Cikkünk a Vidékfejlesztési Minisztériummal együttműködésben készült.

Előnyben a fiatalok

„Amikor 2010-ben átvettük a kormányzást, 600 ezer hektárnyi állami földet, illetve annak döntő részét mindössze hatszáz bérlő használt. Ez egyértelműen a nagygazdasági modell felé mutatott, mi azonban nem ebben hiszünk, hanem a családi gazdaságok támogatását tartjuk fontosnak” – jelentette ki a Világgazdaságnak korábban Bitay Márton. Az államtitkár szerint jól látszik a változás a bérbe adott területek átlagos méretén is: szántó esetén 25, legelő esetén 60 hektáros a programban érintett tipikus birtoktest.

Kiemelt szerepet kapnak a program során a fiatal gazdák. Az eddig megkötött szerződések adataiból kiderül, hogy minden harmadik érvényesen pályázó fiatal gazda pályázata nyer. „Ha valaki megfelel a kritériumoknak, tehát fiatal, helyben lakó, pályakezdő, és vállal állattartást, azt nehéz bárkinek is megelőznie” – fogalmazott lapunknak Bitay Márton.

Kiemelt szerepet kapnak a program során a fiatal gazdák. Az eddig megkötött szerződések adataiból kiderül, hogy minden harmadik érvényesen pályázó fiatal gazda pályázata nyer. „Ha valaki megfelel a kritériumoknak, tehát fiatal, helyben lakó, pályakezdő, és vállal állattartást, azt nehéz bárkinek is megelőznie” – fogalmazott lapunknak Bitay Márton. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.