A Balaton teljes vendégkörének több, mint a felét négy város – Hévíz, Siófok, Balatonfüred és Zalakaros – szálláshelyei fogadták. „Közel egymillió vendégéjszakát regisztráltak tavaly Siófokon, 5 százalékkal többet, mint 2012-ben, és ebből 8 százalékkal magasabb, összesen 290,6 millió forint idegenforgalmi adóbevétele származott az önkormányzatnak” – mondta Kolumbán Tünde, a város sajtóreferense. Az idegenforgalmi adó, más néven kurtaxa esetében minden beszedett forint után 1,5 forint kiegészítést nyújt az állam az önkormányzatnak. A kurtaxából származó adóbevétel azért növekedett nagyobb arányban, mint a vendégéjszakák száma, mert a 18 év alattiaknak és a 70 év felettieknek nem kell idegenforgalmi adót fizetniük, és a vendégszám növekedést alapvetően a fizető korosztálynak köszönheti a város.
„Az elmúlt két évben március, április és augusztus kivételével valamennyi hónapban jelentősen emelkedett a vendégéjszakák száma a településen. Ezekben a hónapokban nem kedvezett az időjárás a nyaralásnak” – magyarázta a sajtóreferens.
A balatoni szálláshelyek tavaly 355 ezer külföldi vendéget fogadtak, átlagosan 44 százalékos éves szobakihasználtsággal működtek és 47 milliárd forint bruttó bevételt értek el. A SZÉP-kártyás fizetések összértéke az év során meghaladta a 3,9 milliárd forintot. Németországból és Ausztriából jöttek a legtöbben (de kevesebben, mint 2012-ben), az orosz piac már itt is a harmadik legnagyobb küldő állammá vált, de gyengült a holland, a dán, a francia és a brit érdeklődés. A Magyarországon orosz vendégek által eltöltött idő egyharmada a hévízi szálláshelyeken realizálódott. „A tavalyihoz képest idén több mint kétszer annyi repülőgép érkezik majd Oroszországból Sármellékre, de új nyugat-európai városok is elérhetővé válnak a balatoni repülőtérről” – mondta Papp Gábor, Hévíz polgármestere.
Március 23-tól menetrend szerinti járatot indít az orosz UTair légitársaság. A hetente egyszer, vasárnap érkező, Moszkva Vnukovo repülőteréről induló Boeing 737-800-as gép 168 utast szállíthat. A Yakutia Airlines továbbra is üzemelteti heti charterjáratait Moszkvából, így az orosz fővárosból Sármellékre több mint megkétszereződik a férőhelykapacitás.
Az Air Baltic tavaly tavasszal elindított rigai járata viszont nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, ezért a légitársaság idén már nem indítja útnak 55 fős gépeit. A járattal eredetileg a balti és a skandináv térség vendégeire számítottak, de a járatok csak 58 százalékos kihasználtsággal működtek. Változatlanul széles választékot kínál németországi charterekből a sármelléki repülőtér, a frankfurti, düsseldorfi, berlini, erfurti, lipcsei és hamburgi repülőtér mellett Friedrichshafenből, valamint a svájci Bázelből is fogadnak márciustól gépeket. Nem tettek le a skandináv vendégkörről sem, Svédországban és Norvégiában keresnek lehetőségeket további járatok beindítására.
Idén többet utazunk?
Az úti célok változatlansága mellett egyre többet és egyre igényesebben utaznak a magyarok, nő a kereslet a külföldi, gépkocsival is elérhető úti célok után, és a szolgáltatásokra is többet költenek – derült ki a szallodak.hu első turisztikai kutatásából. Az online kérdőívre 7249-en válaszoltak. Több mint 86 százalékuk mindenképpen tervez az idén belföldi utazást. A kutatás szerint az utazók több mint fele csak belföldi utazást tervez, a Balaton-régió 38 százalékkal a legnépszerűbb. A válaszadók 32 százaléka 40-60 ezer forint között tervez költeni, 11 százalék pedig 100 ezer forint felett is fog az idén áldozni szállodára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.