BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jelentősen nő a borászat támogatása

Jelentősen nő a magyar szőlő- és borágazat támogatása, míg a 2012/2013-as borpiaci évben a támogatás összege 6,5 milliárd forint volt, addig a következő öt évben évi 29 millió eurót, vagyis mintegy 8,5 milliárd forintot használhat fel az ágazat - mondta Kardeván Endre a napokban Budapesten. A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős államtitkára a "Borjog és bormarketing 2014 konferencia" résztvevőinek a versenyképességet segítő kormányzati intézkedések közül példaként hozta az új hegyközségi törvény megalkotását, amely új alapokra helyezte a szakma hagyományait. Ennek nyomán egy új érdekképviseleti rendszer alakult ki, amelyben összeegyeztethetők a szőlőtermelők és a borkészítők érdekei. Az új törvény alapelve, hogy a hegyközségek életének alakításába azok a termelők szóljanak bele, akik helyben végzik tevékenységüket.

„Fontos a megemelt támogatási szint, mivel ezzel a hazai borászat növelheti a megművelt ültetvény nagyságát, és források lesznek arra is, hogy a szóban forgó ültetvények minőségét is javítsuk” – nyilatkozta a Világgazdaságnak Kocsis László egyetemi tanár. A Pannon Egyetem Georgikon Kar Kertészeti Tanszékének vezetője lapunknak elmondta: „az elmúlt éveken a művelt szőlőterület ültetvényfelülete sokat csökkent. A szerkezetátalakításhoz kapcsolódó támogatások révén azonban modernebb ültetvények is létrejöhetnek.”

Kocsis szerint a növekvő támogatás amiatt is hasznos lehet, mert az hozzájárulhat a biológiai alapok megújításához. „A támogatás révén megfelelő állapotban tarthatóak a törzsültetvények, amely megakadályozhatja az egyes fajták leromlását. A támogatás mostani növekedése üdvözlendő hír, és kifejezetten jól jön az ágazat számára” – tette hozzá Kocsis László.

A plusz támogatás azért is jöhet jól, mert a hazai borászat egyik fő feladata ezekben az években a szőlőtelepítés. Az uniós jognak megfelelően 2016-tól már nem növelhetők a szőlőterületek, csak évente egy százalékkal, a telepítési kvótákat ezért addig igyekeznek kihasználni a tagállamok. A frissen telepített szőlőterület mennyisége az elmúlt három évben elérte a 8860 hektárt, amely csaknem 14 százaléka az összes magyar szőlőterületnek. „Mindez nagy megújulást jelent, amelynek zömét ráadásul a legnagyobb borvidékek telepítették” – jelentette ki a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának egy közelmúltban tartott sajtónyilvános eseményén Frittmann János borász.  

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.