Országszerte sok helyen már be is fejeződtek a tavaszi mezőgazdasági munkák. Az őszi vetés egyelőre rendben van, hiszen az ősszel elegendő csapadékot kapott, és a tél folyamán számottevő fagy sem volt. A szokásosnál enyhébb tél miatt azonban az őszi vetés némileg előbbre jár, mint kellene az év mostani szakaszában. A januári hűvös, párás idő sokat javított a helyzeten. Ha folytatódott volna a korábbi csapadékszegény időjárás, és kialakult volna egy tavaszi száraz időszak.
Az ország bizonyos részein jelenleg is csapadékhiány van, a helyzet azonban nem drámai. „A száraz tél után jött elegendő mennyiségű csapadék, ám ennek eloszlása némileg egyenetlen. Az ország egyes részein, például Heves megye északi részén sokkal kevesebb, nagyjából negyven milliméter csapadék hullott” – jelentette ki lapunknak Vancsura József. A Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke a Világgazdaságnak hozzátette: az ország északi részén a mezőgazdaság számára szükséges 100 milliméter csapadéknál kevesebb hullott, ez a relatív csapadékhiány még gondot okozhat a későbbiekben. „Tavasszal a növények frissnek és egészségesnek látszanak, de az elmaradt csapadék később nagyon fog hiányozni” – fogalmazott Vancsura.
Míg tavaly az őszi hónapokban megfelelő mennyiségű csapadék esett, a téli hó hiánya miatt korábban komolyan aggódtak a gazdák. Decemberben az ország több pontján rendkívül kevés, a nullához közelítő csapadékszint volt jellemző. Nehezíti a helyzetet, hogy januárban sem volt számottevő eső vagy hó.
Az ideális körülmények eléréséhez viszont az év első hónapjában érdemi mennyiségű hónak kellett volna esnie. Az őszi és leginkább téli időjárás okozta csapadék összesített hiánya korábbi számítások szerint elérte a 100-150 millimétert, sőt, olyan félelmek is voltak, amely szerint február végéig újabb 100 milliméteres hiány jön össze. Ez jelentősen befolyásolhatta volna a termést, ám az elmúlt hetek csapadékosabb időjárása sokat javított a helyzeten. Problémát okoz ugyanakkor a szokatlanul enyhe tél, amely miatt az őszi vetések egy része, így például az őszi árpa túlságosan előrehaladott állapotban van, ezért jobban kitett a gombásodásnak.
„Sikeresen elvetették ugyanakkor a tavaszi árpát, a tavaszi búzát és a mákot, ezek a munkálatok mára be is fejeződtek” – mondta el Vancsura, aki szerint „egy jó közepes évhez egyelőre minden lehetőség megvan, bizakodóak a termelők.” Vancsura József szerint a következő hónapok időjárása azonban mind pozitív, mind negatív irányba befolyásolhatja az eredményeket.
A termelők jelenleg a szükséges inputanyagokat szerzik be, a növényvédőszerek, a kártevők és gyomok elleni vegyszerek ára azonban – döntően mivel ezek importtermékek – felfelé mozdult el a forint jelenlegi gyengülése miatt.
Visszatér az aszály?
Mind 2012-ben, mind pedig 2013-ban ígéretesen indult az év, majd különösen nagy kárt tett a földeken a forróság. 2012-ben ráadásul ez az egész északi féltekére kiterjedt, amely nagyban felhajtotta az árakat. A kukoricatermés katasztrofális volt 2012-ben az egész világban. Észak-Amerika mostoha, száraz időjárása miatt az Egyesült Államok terméshozama hozzávetőleg 15-20 százalékkal volt kevesebb, mint egy évvel korábban. Ez nagyjából ötvenmillió tonnás kiesést eredményezett. A tavalyi kánikula jobbára csak a Kárpát-medencében okozott károkat, igaz, itt komoly problémát jelentett az augusztusi forróság. Az alapvetően jó termésre érkező rendkívül forró, sokszor a 40 fokot elérő időszak csaknem húsz napig tartott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.