Kedvező hiteldíjak és az adóterhek mérséklése segítene a hazai kis- és középvállalkozások versenyképességének erősítésében – derül ki a Vállalkozókhitele.hu legújabb online felméréséből. A megkérdezettek 35 százaléka szerint olcsó finanszírozási lehetőségekre van szükség, további 8 százalék pedig a vállalkozói hitelek kamattámogatását látná szívesen. A felmérés szerint 31 százalék, azaz a válaszadók közel harmada vélekedik úgy, hogy elsősorban a tevékenységüket terhelő adók csökkentése járulna hozzá leginkább fejlődésükhöz. A piaci lehetőségek bővítését és a bürokrácia mérséklését mindössze a válaszadók 13-13 százaléka tartja elsődleges szempontnak.
Az olcsó finanszírozásban jelenthet segítséget a Magyar Nemzeti Bank által indított Növekedési Hitelprogram, melynek keretében a kis- és középvállalkozások egészen év végéig igényelhetik a bankoknál a kedvezményes díjakkal rendelkező kölcsönt. Bár a legfrissebb statisztikák szerint a második kör kihasználtsága egyelőre elmarad az előzetes várakozásoktól, a programban rejlő potenciált jelzi, hogy a felmérésben résztvevő vállalkozások több, mint fele, 52 százaléka tervezi, hogy egy éven belül ilyen típusú hitelt vesz fel, további 14 százalék pedig valamilyen más hitelkonstrukcióban gondolkodik. Mindössze a megkérdezettek 31 százaléka nyilatkozott úgy, hogy nem tervezi banki forrás bevonását a következő 6-12 hónapban.
A felmérés második fele arra kereste a választ, hogy milyen szempontokat vesznek figyelembe a hazai kis- és középvállalkozások egy bank kiválasztásakor. A válaszokból kiderült, még ma is elsősorban az ár alapján döntenek az ügyfelek, és a szolgáltatás minősége, vagy az igényekhez illeszkedő termék megléte kevesebbet nyom a latba. A legkevésbé lényeges szempontot a már meglévő banki kapcsolat jelenti, vagyis akár jelenlegi bankjuktól is megválnának a vállalkozások egy-egy olcsóbb hitel vagy bankszámla érdekében, ami jelzi, hogy az ügyfelek mobilitása a korábbinál jóval erősebbé vált.
A költségtényező szerepét növeli, hogy az elmúlt egy évben jelentősen megemelkedtek a vállalkozások banki költségei, ami elsősorban a tranzakciós illeték bevezetésére, illetve mértékének emelésére vezethető vissza. A felmérésben résztvevők többsége, 54 százaléka még további növekedésre számít az idei évben, és csak a megkérdezettek 17 százaléka gondolja úgy, hogy a közeljövőben mérséklődhetnek a banki szolgáltatások díjai. Az ügyfelek árérzékenysége és erősödő mobilitása a következő hónapokban árversenyre késztetheti a bankokat, így a cégeknek érdemes lesz odafigyelni az aktuális akciókra, kedvezményes számlacsomagokra. Egy olcsó, és a vállalkozás igényeihez igazodó bankszámla kiválasztásával havi szinten több tízezer forintos megtakarítást is el lehet érni.
Csökkenés januárban
A vállalati szektorban a forint- és devizakölcsönök állománya 34, illetve 28,6 milliárd forinttal csökkent januárban a tranzakciók nyomán – mutatott rá a Magyar Fejlesztési Bank MFB Periszkóp című kiadványa.
Idén januárban ugyanakkor a térség más országaiban is legfeljebb minimális ütemben nőtt a vállalati hitelállomány. A vállalkozói hitelek körében a novemberi 14,7 után decemberre 14,6 százalékra mérséklődött az öt évnél hosszabb futamidejű kölcsönök aránya. A hazai vállalatok a monetáris lazítás következtében egyre kedvezőbb áron juthatnak forintban nyújtott banki kölcsönökhöz, ám a visegrádi országok közül továbbra is itt a legdrágábbak a kölcsönök.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.