Visszakerült Ausztria a Déli Áramlat beruházásba, amely révén Ukrajna kikerülésével érkezne a térségünkbe orosz földgáz. Ausztria részvétele jelentősen érinti Magyarországot is.
Kedd este Alekszej Miller, a Gazprom igazgatósági elnöke, és Gerhard Roiss, az OMV vezérigazgatója szándéknyilatkozatot írt alá Ausztriának a Déli Áramlathoz való, újbóli csatlakozásáról. A megállapodás alapján a felek részt kívánnak venni az évi 32 milliárd köbméteres végső kapacitású vezetékek lefektetésében, amelynek a végpontja az ausztriai Baumgartenben lévő gázelosztó-központban lesz. Az Oroszországból kiinduló cső a Fekete-tenger alatt éri el a bulgáriai partokat, ahonnan majd Szerbián és Magyarországon keresztül jut el Ausztriába. Ausztria eléréséhez azonban meg kell valósítani a projektnek azt az eredeti tervekben is szerepelt változatát is, amely egy időre lekerült a térképről, vagyis Magyarországot át kell szelnie egy Szerbia felől belépő és az osztrák-magyar határon kilépő, hatalmas vezetéket. Ezt nyilván a projekt magyarországi szakasza megvalósítására és a létesítmény majdani üzemeltetésére létrehozott magyar-orosz Déli Áramlat Zrt. fogja lefektetni. A társaság már dolgozik a Déli Áramlatnak a szintén Szerbiából belépő és Szlovéniánál kilépő, mintegy 600 millió euróba kerülő szakasza építésének előkészületein is, e csövön Szlovénia kaphat majd orosz gázt. A keddi szándéknyilatkozat aláírásával a vegyes vállalat új feladataként jelentkező vezeték építése jó eséllyel többe fog kerülni az előbbi, 600 millió eurónál, hiszen annál jóval hosszabb lesz.
Az összes szükséges építési engedélyt a tervek szerint 2015 végéig kell megszerezni. Először 2017-ben haladhat gáz a vezetéken, az ausztriai szakasz 2018-ban érné el teljes kapacitását.
Az aláírás után Alekszej Miller vitathatatlannak nevezte a Déli Áramlat jelentősségét, mert a projekt növeli az európai felhasználók energiabiztonságát, ami – mint hangsúlyozta – mindig is elsődleges szempont volt a Gazprom számára. A társaságnak és az OMV-nek a Déli Áramlattal kapcsolatos együttműködése 2010 áprilisában indult az erre vonatkozó orosz-ausztriai kormányközi megállapodás aláírásával.
Gerhard Roiss Ausztria ellátásbiztonsága szempontjából kulcsfontosságúnak értékelte a szándéknyilatkozat aláírását, amely révén megerősödhet Baumgarten közép-és kelet-európai gázközponti szerepe is. Úgy ítélte meg, hogy cége és orosz partnerének 50 évre visszavezethető, sikeres együttműködésének is szerepe van az Európába vezető gázútvonalak diverzifikálásában.
A szándéknyilatkozat szerint Gazprom részesedést is vásárolhat a Baumgartenben működő Central European Gas Hubban (CEGH), és hozzáférhet az OMV ausztriai gáztárolóihoz is. Gerhard Roiss átadta Alekszej Millernek Reinhold Mitterlehner osztrák gazdasági miniszter levelét, amelyben a miniszter támogatja a feleket a Déli Áramlat ausztriai részének megvalósításában.
A Déli Áramlat teljes kapacitása évi 63 milliárd köbméter. A csövön (először átadott szakaszán) leghamarabb 2015 végén lehet gázt szállítani. Teljes kapacitását 2018-ban éri el. Az OMV és a Gazprom együttműködése 1968-ban indult, azóta az orosz társaság több mint 187 milliárd köbméter gázt adott el partnerének. A tavalyi mennyiség 5,23 milliárd köbméter volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.